Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Jean-Efflam Bavouzet

Jean-Efflam Bavouzet

Jean-Efflam Bavouzet

*1962 Lannion

Francuski pianista, laureat szeregu nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach muzycznych.

Kształcił się w Konserwatorium Paryskim pod kierunkiem Pierre’a Sancana. Jest zdobywcą głównej nagrody w Międzynarodowym Konkursie Beethovenowskim w Kolonii, jak również w konkursie dla młodych artystów w Nowym Jorku (Young Concert Artists Auditions, 1986). Współpracuje z wieloma znakomitymi orkiestrami, jak: Boston Symphony Orchestra, DSO Berlin, Budapest Festival Orchestra i Philharmonia Orchestra, Orchestre National de Lyon i orkiestrami tokijskimi oraz wybitnymi dyrygentami, m.in.: Pierrem Boulezem, Vladimirem Ashkenazym, Krzysztofem Urbańskim, Danielem Gattim i Ivánem Fischerem. W 1995 r. został zaproszony przez sir George’a Soltiego, który uznał pianistę, za jedno ze swoich największych odkryć artystycznych, do debiutu z Orchestre de Paris (1995). W ostatnim czasie artysta odnosił sukcesy występując na takich festiwalach, jak: Mostly Mozart Festival w Nowym Jorku (z Louisem Langrée), BBC Proms (z London Philharmonic pod dyr. Vladimira Jurowskiego).

Bavouzet regularnie występuje z recitalami w Southbank Centre i Wigmore Hall (Londyn), na festiwalach w Cheltenham, La Roque d’Anthéron, oraz w Cité de la Musique, w Sali Koncertowej Zakazanego Miasta w Pekinie, gdzie otrzymał nagrodę Classical Elites Beijing Instrumental Recital of the Year za cykl z sonatami fortepianowymi Beethovena.

Pianista ma na swoim koncie wiele ngaród, w tym: International Classical Music Award w kategorii Artysta Rok (2012), nagrodę magazynu „Gramophone” za nagranie dzieł koncertowych Debussy’ego i Ravela z BBC Symphony Orchestra (dyr. Yan Pascal Tortelier) oraz za czwartą część w ramach serii fonograficznej z kompletem dzieł fortepianowych Debussy’ego. Interpretacje Bavouzeta utworów Ravela i Debussy’ego zostały uhonorowane także dwiema nagrodami przez „BBC Music Magazine” oraz nagrodą Diapason d’Or. Pierwsza płyta w serii sonat fortepianowych Haydna otrzymała nagrodę Choc de l’année, a nagranie koncertów fortepianowych Bartóka z BBC Philharmonic Orchestra (dyr. Gianandrea Noseda) było nominowane do wielu międzynarodowych wyróżnień. W 2012 r. magazyn „Gramophone” nominował pianistę do nagrody w kategorii Artysta Roku.

Bavouzet jest również autorem transkrypcji na dwa fortepiany Jeux Debussy’ego opublikowanej przez wydawnictwo Durand ze wstępem Pierre’a Bouleza.


 

Wg kategorii: