Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Ryszard Bakst

Ryszard Bakst

Ryszard Bakst

*4 IV 1926 Warszawa, †25 III 1999 Manchester

Laureat VI nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1949). Urodził się w rodzinie o zamiłowaniach artystycznych. Ojciec był muzykiem amatorem, matka zaś – pianistką-pedagogiem, uczennicą sławnych wirtuozów Józefa Śliwińskiego i Józefa Turczyńskiego. Początkowo muzyki uczyła go matka, ale wkrótce zainteresował się nim prof. Józef Turczyński, który otoczył go opieką pedagogiczną, sprawując ją do czasu wybuchu II wojny światowej w 1939 r.

Pierwsze miesiące wojny były koszmarem dla 13-letniego chłopca (stracił część swojej rodziny), ale dzięki ludziom dobrej woli został wywieziony na Ural. W Swierdłowsku ukończył średnią szkołę oraz odbył naukę gry na fortepianie u Abrama Lufera (laureata Konkursu Chopinowskiego w 1927 r.).

Studia pianistyczne podjął w 1944 r. w Konserwatorium Moskiewskim u prof. Konstantego Igumnowa. Na roku dyplomowym przeszedł do klasy prof. Henryka Neuhausa. Dyplom otrzymał w 1947 r.Tego samego roku (1947) powrócił do Polski i rozpoczął pracę pedagogiczną jako nauczyciel fortepianu oraz zaczął rozwijać działalność koncertową. Przez kilka lat korzystał z konsultacji pianistycznych prof. Zbigniewa Drzewieckiego, który przygotował go do udziału w IV Konkursie Chopinowskim w Warszawie. W wyniku konkursowych eliminacji, dostał się do finału i w konsekwencji otrzymał tytuł laureata VI nagrody.

Pianista koncertował w wielu krajach europejskich i USA. Występował wielokrotnie m.in. w Londynie (m.in. Royal Festival Hall) i Nowym Jorku (m.in. Carnegie Hall). Z powodzeniem grał dzieła Chopina w dużym wyborze, Beethovena, Schumanna, Paderewskiego, Zarębskiego, ale także utwory kompozytorów współczesnych: Pistona, Honeggera, Kabalewskiego, Szostakowicza, Milhauda, Coplanda i in.

W 1968 r., pod wpływem nacisków władz komunistycznych w Polsce, Bakst wyemigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkał do śmierci. Tam rozwijał działalność koncertową oraz prowadził klasę fortepianu w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Z jego inicjatywy, 17 października 1973 roku, w hallu College'u stanął pomnik Chopina dłuta Ludwiki Nitschowej, upamiętniający 125. rocznicę pobytu genialnego kompozytora w Manchesterze. Ryszard Bakst był także pomysłodawcą organizowania w lipcu każdego roku w Dusznikach (Polska) kursów mistrzowskich dla młodych pianistów, gdzie Chopin latem 1826 roku dał sławny koncert na rzecz osieroconych dzieci!

Artysta nagrał kilka płyt gramofonowych w Polsce (Polskie Nagrania "Muza") oraz USA (Westminster), na których znalazły się kompozycje Chopina (m.in. komplet mazurków i preludiów), Beethovena, Schumanna, Mendelssohna, Paderewskiego, Zarębskiego i in.

Ryszard Bakst pedagogiką zajmował się przez całe życie artystyczne. Był profesorem fortepianu w wyższych szkołach muzycznych we Wrocławiu (1950-1953), Warszawie (1953-1968) i Manchester (1969-1999).

W 1990 r. pianista zasiadał w zespole jurorskim XII Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Po śmierci artysty, dla upamiętnienia jego imienia, ufundowano w Royal Northern College of Music w Manchesterze nagrodę, przyznawaną corocznie najzdolniejszemu uczniowi szkoły.

Stanisław Dybowski

 

Wg kategorii: