Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
August  Burgmüller

August Burgmüller

August  Burgmüller

*8 II 1810 Düsseldorf, †7 V 1836 Aachen

August Joseph Norbert Burgmüller – niemiecki kompozytor i pianista. W latach 1826-1831 studiował kompozycję u Moritza Hauptmanna i L. Spohra. Już wówczas występował publicznie jako pianista i kompozytor, wykonując w styczniu 1830 roku swój Koncert fortepiany f-moll op. 1.

Stopniowo kompozycje Burgmüllera zyskiwały coraz większe zainteresowanie, a docenił je nawet Felix Mendelssohn wykonując m.in. Symfonię c-moll op. 2.

Z powodu częstych ataków epilepsji stopniowo wycofywał się z życia publicznego. Wobec niepewnej sytuacji finansowej planował wyjazd do Paryża, zmarł jednak podczas jednego z ataków choroby w czasie pobytu w Aachen.

R. Schumann w nekrologu napisał: Od przedwczesnej śmierci Schuberta, nie zdarzyło się nic bardziej godnego ubolewania jak śmierć Burgmüllera. (Gesammelte Schriften, 111, 145). Uroczystości pogrzebowe uświetnił marsz żałobny (op. 103) skomponowany specjalnie na tę okoliczność przez Felixa Mendelssohna.

W dorobku kompozytorskim Burgmüllera znajdują się pieśni, utwory kameralne, Koncert fortepiany f-moll op. 1, dwie symfonie (II Symfonia D-dur pozostała jednak niedokończona). Jest także autorem Rapsodii op. 13 na fortepian – utworu, który stylistycznie zapowiada dzieła J. Brahmsa.


 

Wg kategorii: