Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Michaił Iwanowicz Glinka

Michaił Iwanowicz Glinka

Michaił Iwanowicz Glinka

*20 V/1 VI 1804 Nowospasskoje koło Smoleńska, †3/15 II 1857 Berlin

Michaił Iwanowicz Glinka - kompozytor rosyjski, uważany za twórcę narodowej opery rosyjskiej.

Początkowo interesował się naukami przyrodniczymi, geografią i podróżami, zaś jego muzyczne wykształcenie było mało systematyczne. Pobierał prywatne lekcje kompozycji, kontrapunktu, fortepianu (m.in. u J. Fielda) i skrzypiec. Regularne, dwuletnie studia kompozycji podjął dopiero w wieku 29 lat. Uczył się także śpiewu i uważany był za znawcę sztuki bel canto.

Do 1830 roku mieszkał w Petersburgu, gdzie prowadził bogate życie towarzyskie, obracał się w kręgu A. Puszkina, M. Szymanowskiej, poznał też Mickiewicza. W 1830 roku wyruszył w podróż po Europie przez Berlin i Szwajcarię do Włoch, gdzie przez trzy lata poznawał styl włoskiego bel canto, twórczość Belliniego i Donizettiego. Następnie podjął regularne studia kompozycji w Berlinie u S. Dehna. W latach 40. przebywał w Paryżu, gdzie poznał H. Berlioza, następnie zaś w Hiszpanii, gdzie powstały dwie uwertury symfoniczne o melodyce hiszpańskiej. Na przełomie lat 40 i 50. kompozytor przebywał w Warszawie, gdzie obracał się w kręgu Kurpińskiego i Lipińskiego. Zmarł w roku 1857 w wieku zaledwie 53 lat.

Glinka uważany jest za twórcę narodowej opery rosyjskiej, łączącego w niej tradycyjny folklor i patriotyzm z nowymi prądami w muzyce zachodniej Europy. Twórczość Glinki była inspiracją dla grupy rosyjskich kompozytorów nazwanej Potężną gromadką.


 

Wg kategorii: