Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Rafał Augustyn

Rafał Augustyn

Rafał Augustyn

*28 VIII 1951 Wrocław

Kompozytor, krytyk muzyczny i polonista. W latach 1971-74 studiował kompozycję u Ryszarda Bukowskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, a następnie - w latach 1975-78 - u Henryka Mikołaja Góreckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Równocześnie studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim (1969-74). Od 1973 jest pracownikiem Instytutu Filologii Polskiej tegoż Uniwersytetu. W latach 1979-80 wykładał język polski w State University of New York at Stony Brook, Department of Germanic and Slavic Languages. W 1982 uzyskał dyplom doktora nauk filologicznych.

Stypendysta Stichting Eduard von Beinum, Foundation Acanthes, MacDowell Foundation, dwukrotnie Salzburg Seminar, Stiftung Kulturfonds. Laureat konkursów kompozytorskich: w 1972 - I nagroda na Festiwalu "Jazz nad Odrą" za "Rozmowę" na big-band, w 1973 - wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Szczecinie za "Laudes" na organy (1973), w 1979 - II nagroda na Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich im. Tadeusza Bairda za "Atlantydę" i na wielką orkiestrę (1979). W 2005 uhonorowany został Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich "za wybitne osiągnięcia kompozytorskie oraz programowe kreacje festiwalowe".

Jego kompozycje wykonywano wielokrotnie na Warszawskiej Jesieni i innych polskich festiwalach, a także w wielu krajach Europy, w Ameryce i na Dalekim Wschodzie.

Jest także krytykiem muzycznym - publikuje recenzje na łamach prasy muzycznej i literackiej oraz w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej. W latach 1984-94 wraz z Markiem Pijarowskim kierował Festiwalem Polskiej Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu. W latach 1980-98 był członkiem Komisji Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Jest współzałożycielem wydawnictwa muzycznego "Brevis".


 

Wg kategorii: