Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

Andrzej Chorosiński

Andrzej Chorosiński

Andrzej Chorosiński

*24 V 1949 Otwock

Organista, pedagog i kompozytor. W 1972 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie organów Feliksa Rączkowskiego. W latach 1969-74 studiował także kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza w tejże uczelni. W 1972 uczestniczył w kursie mistrzowskim w zakresie gry na organach prowadzonym przez Flora Peetersa w Belgii. W 1972 otrzymał nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Kolonii.

Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji w kraju oraz za granicą.

Jego repertuar obejmuje muzykę baroku i romantyzmu oraz transkrypcje utworów Antonio Vivaldiego ("Cztery pory roku"), Camille’a Saint-Saënsa ("Danse macabre"), Modesta Musorgskiego ("Obrazki z wystawy") i Paula Dukasa ("Uczeń czarnoksiężnika").

Znaczące miejsce w działalności Andrzeja Chorosińskiego zajmuje praca pedagogiczna. Od 1972 prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1987-93 pełnił także funkcję prorektora, a w latach 1993-99 - rektora. Od 1991 uczy jednocześnie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2004 jest również wykładowcą na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie od 2008 sprawuje też obowiązki kierownika Zakładu Muzyki Sakralnej i Organowej.

Prowadził kursy improwizacji organowej w Niemczech i kursy interpretacji w Szwecji, Finlandii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Japonii, Korei Południowej i Izraelu. Uczestniczył w pracach jury międzynarodowych konkursów organowych we Francji, w Niemczech, Polsce i na Litwie. Jest współinicjatorem i dyrektorem artystycznym 7 międzynarodowych festiwali muzyki organowej oraz kameralnej na zabytkowych instrumentach: we Wrocławiu, w Jeleniej Górze, Legnicy, Kłodzku, Kluczborku i Św. Lipce. Jest konsultantem i autorem wielu projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce, Niemczech, Kanadzie oraz Japonii.

W latach 1997-2002 sprawował także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Andrzej Chorosiński został uhonorowany wieloma odznaczeniami i nagrodami, m.in. Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem "Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti".


 

Wg kategorii: