KALENDARIUM ŻYCIA CHOPINA KALENDARIUM ŻYCIA CHOPINA

Rok 1823 Rok 1823

24 lutego. Na VI Wieczorze Muzykalnym gra Koncert fortepianowy Ferdynanda Riesa. W "Kurierze dla Płci Pięknej" z 26 lutego ukazuje się obszerna recenzja: "Śmiele rzec możemy, iż w Stolicy naszej nie słyszeliśmy dotąd wirtuoza, który by w tak młodym wieku przezwyciężał zadziwiające trudności z łatwością i dokładnością, najpiękniejsze Adagio oddawał z czuciem i szczególną precyzją, jednym słowem, który by talent tak piękny do równej w tym wieku doprowadził doskonałości. Zachwycające dzieło Riesa godnie wykonanym było". Notabene, w tej samej notatce informacja o występie w Wiedniu innego młodego pianisty, "nazwiskiem Liszt", który "zadziwił wszystkich dokładnością gry, pewnością i mocą tonu, z jaką odegrał Koncert Hummla".

3 marca. Prawdopodobnie nowy występ Chopina (?), na kolejnym Wieczorze Muzykalnym, tym razem z V Koncertem Johna Fielda. Niepewność wynika z niejasnego sformułowania recenzenta: "znowu mieliśmy sposobność słyszenia talentu, który ze wszech miar na naszą zasługuje uwagę".

17 marca. Na IX Wieczorze Muzykalnym nieznany pianista wykonał Koncert fortepianowy J. N. Hummla; i tym razem wysunięto przypuszczenie, że pianistą tym był trzynastoletni Chopin.

6 maja. Koncert pożegnalny Marii Szymanowskiej przed wielkim tournée po Niemczech, Francji, Anglii i Włoszech; obecność Chopina wśród słuchających nie poświadczona. Prawdopodobnie z tego czasu pochodzą wydane w Lipsku 24 Mazurki Szymanowskiej.

Wakacje tego roku spędził Chopin podobno, według nie sprawdzonych informacji, w Pęcicach pod Warszawą, w majątku Marylskich.

We wrześniu Chopin wstępuje do IV klasy Liceum Warszawskiego, kierowanego przez Samuela Bogumiła Lindego, zarazem wykładowcę literatury greckiej i łacińskiej; zachował się, doskonale wykonany przez Chopina, rysunkowy portret Lindego. Wśród nauczycieli: ks. Światkowski (religia), Wacław Aleksander Maciejowski (greka), A. Stępiński (łacina), J. Siebert (niemiecki), J. Marchand (rosyjski), L. Koncewicz (polski i historia), T. Dziekoński (geografia), W. Jasiński (matematyka), W. Matuszewski (fizyka). Śpiewu uczy go Jan Stefani, rysunków Zygmunt Vogel. Teoretyczne podstawy muzyki zaczyna poznawać studiując prywatnie Krótką naukę poznania reguł harmonii, czyli generałbasu Karola Antoniego Simona, wydaną tego roku w Poznaniu.

Liceum Warszawskie mieściło się w głównym gmachu Pałacu Kazimierzowskiego. Uczniów obowiązywały mundurki "przepisowego koloru i kroju".


Galeria fotografii »
 
mini mini
mini mini