Instytucje związane z Chopinem Instytucje związane z Chopinem

Muzeum Fryderyka Chopina w NIFC w Warszawie

Muzeum Fryderyka Chopina w NIFC w Warszawie

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA

muzeum, które kształtuje twoją postawę i światopogląd oraz wpływa na twoje życie
kompozycja z przedmiotów, dźwięków, zapachów, świateł, idei, technologii
otwarty krajobraz, w którym wędruje się po życiu Chopina
Tytuł wystawy brzmi „Doświadczanie Chopina" - każdy może go doświadczać na własny sposób. My tylko dajemy narzędzia, żeby samemu wnikać głębiej
*

EKSPOZYCJA

Nowa ekspozycja stała w Muzeum Fryderyka Chopina została przygotowana według scenariusza Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i otwarta w 200. rocznicę urodzin kompozytora, 1 marca 2010 roku. Autorem projektu, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie, było włoskie studio Migliore + Servetto Architects. Na wystawę składa się 11 wysp tematycznych poświęconych poszczególnym zagadnieniom i okresom życia Fryderyka Chopina. Są to: Żelazowa Wola i młodzieńcze peregrynacje, Warszawa, Salon Mikołaja Chopina, Salon paryski, Nohant, Kobiety, Podróże po Europie, Osobowość, Śmierć, Pianista i naśladowcy oraz Kompozytor. Ekspozycja w zamyśle stworzyć ma idealne warunki inspirujące refleksję nad dziełem, osobą i dziedzictwem kompozytora. Zwiedzający sam wybiera trasę zwiedzania, a ekspozycja staje się indywidualnie kształtowaną opowieścią o Fryderyku Chopinie i jego czasach.

 

MUZEUM W LICZBACH

Nowa ekspozycja stała Muzeum Fryderyka Chopina to: ok. 890 m2 powierzchni wystawienniczej, 5 poziomów budynku, 430 obiektów wybranych spośród ponad 7000 znajdujących się w kolekcji, 8 języków, 105 gablot, 12 stanowisk książek wirtualnych z projekcją interaktywną i dźwiękiem, 70 stacji multimodalnych, 1 „słuchalnia", 5 projekcji, 1 interaktywny twister muzyczny, 14 stanowisk audio, 39 instalacji wideo i pięciokanałowa instalacja wideo, 4 fortepiany historyczne i 1 pianino z epoki, 85 rękopisów i wydań muzycznych, 9 pejzaży dźwiękowych w 11 salach oraz stale poszerzany program audiowizualny złożony przede wszystkim z koncertów i wypowiedzi artystów oraz chopinologów.

NAGRODY

  Muzeum Fryderyka Chopina otrzymało prestiżową nagrodę Red Dot Award (2011), nagrodę główną w konkursie „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii obiekt turystyczny (2013), było również nominowane do German Design Award (2013).

 

DZIAŁALNOŚĆ

Muzeum Fryderyka Chopina to jednostka naukowa i badawcza. Zajmuje się pozyskiwaniem do swej kolekcji stale pojawiających się na rynku sztuki chopinianów, ochroną i konserwacją zbiorów i ich naukowym opracowywaniem. Prowadzi bogatą działalność wystawienniczą (informacje o aktualnych wystawach czasowych znajdą Państwo na naszej stronie internetowej), edukacyjną (w formie lekcji muzealnych oferowanych przez specjalistów na wszystkich poziomach nauczania, spotkań ze zwiedzającymi), a także działalność koncertową (w każdy czwartek o godz. 18.00 zapraszamy na godzinny recital fortepianowy z cyklu Młode Talenty) -¬ piękna sala koncertowa Muzeum jako atrakcyjna, nowa scena stolicy skupia ponadto wokół siebie rozmaitą działalność intelektualną i artystyczną.

 

ODDZIAŁY

Oddziałami Muzeum Fryderyka Chopina są Żelazowa Wola oraz warszawski Salonik Chopinów. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli, położonej w powiecie sochaczewskim, w odległości 54 km od Warszawy, to najsłynniejsze miejsce kultu kompozytora, od kilkudziesięciu lat licznie odwiedzane przez turystów i melomanów z całego świata. Natomiast Salonik Chopinów w Pałacu Czapskich/Krasińskich (obecnie budynek Akademii Sztuk Pięknych) to ostatnie warszawskie mieszkanie kompozytora oraz miejsce pierwszych publicznych wykonań jego wczesnych dzieł. Chopinowie mieszkali tu w latach 1827-36/37, Fryderyk zaś do swego wyjazdu z Polski.

KOLEKCJA

Muzeum Fryderyka Chopina sprawuje pieczę nad największą na świecie, niezwykle zróżnicowaną kolekcją chopinianów - pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora - która liczy ponad 7000 obiektów. Kolekcja zawiera rękopisy muzyczne, wydania dzieł Chopina, korespondencję, ikonografię i rzeczy osobiste, dokumenty związane z biografistyką, komentarzami krytycznymi utworów i szeroko pojętą recepcją. W roku 1999 część kolekcji została wpisana na listę UNESCO „Memory of the World", na której znajdują się obiekty wymagające szczególnej ochrony ze względu na ich unikatową wartość kulturową.

 

Kolekcję zaczęła systematycznie gromadzić już Jane Stirling i rodzina kompozytora, a instytucjonalnie rozbudowywały ją od roku 1899 Warszawskie Towarzystwo Muzyczne w ramach prac założonej przez Jana Karłowicza Sekcji Chopinowskiej, następnie od roku 1934 obowiązki te przejął Instytut Fryderyka Chopina, przekazując je z kolei w 1953 Towarzystwu im. Fryderyka Chopina. Od 2005 roku pieczę nad kolekcją sprawuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

 

Najcenniejszą grupę w kolekcji stanowią autografy Chopina - szkice muzyczne i fragmenty utworów ukazujące fascynujący proces twórczy, ponadto dzieła kompletne, notatki, listy, rysunki, a także rękopiśmienne kopie utworów sporządzone m.in. przez Juliana Fontanę, Auguste'a Franchomme'a i Thomasa Tellefsena. Do najcenniejszych obiektów ikonograficznych należą portrety wykonane za życia kompozytora - jego pierwsze znane wizerunki autorstwa Elizy Radziwiłłówny, dzieła wysokiej klasy, jak rysunki Franza-Xavera Winterhaltera, Luigiego Calamatty czy też prace Teofila Kwiatkowskiego i George Sand przedstawiające Chopina w ujęciach prywatnych. Do grupy najbardziej wartościowych pamiątek należą także ostatni fortepian Chopina z mieszkania przy Place Vendôme, złoty zegarek - prezent od Angeliki Catalani, notatniki z lat 1834, 1848 i 1849, maleńki ołówek, breloczek, eleganckie spinki do gorsu, pudełko na cukierki, chustki haftowane przez George Sand, a także pukiel włosów Fryderyka Chopina i kwiaty z jego łoża śmierci. W kolekcji przechowywane są również fortepiany z epoki - firm Pleyel, Erard, Buchholtz i fortepian skrzydłowy Leszczyńskiego. Niektóre z nich to instrumenty koncertowe pozwalające przywołać historyczne brzmienie pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. W kolekcji istotną rolę odgrywają również obiekty ilustrujące recepcję osoby i dzieła Chopina - od obrazów, grafik, rzeźb, medali po znaczki, karty pocztowe i plakaty.

 

SIEDZIBA

Pałac Gnińskich (zwyczajowo zwany zamkiem albo pałacem Ostrogskich) jest północną oficyną dużego, niezrealizowanego założenia autorstwa Tylmana van Gamerena, działającego w Warszawie architekta holenderskiego pochodzenia. Przebudowywany w XVIII i XIX wieku pałac miał kilku właścicieli i pełnił różne funkcje: od roku 1859 był tu Instytut Muzyczny, który kontynuował działalność rozwiązanej w roku 1831 Szkoły Głównej Muzyki (Chopin uczęszczał do niej w latach 1826-29), a w okresie międzywojennym mieściło się w nim konserwatorium i szkoła teatralna. Po zniszczeniach wojennych pałac został odbudowany w latach 1949-54 przez Mieczysława Kuzmę, który powrócił do projektu Tylmana van Gamerena, modyfikując jednak wygląd wnętrz. Po wojnie budynek stał się siedzibą Instytutu Fryderyka Chopina, a niedługo później jego kolejnych następców: Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wraz z Muzeum Fryderyka Chopina, które mieści się w nim do dziś. Chopin najprawdopodobniej nigdy w tym budynku nie był, z pewnością jednak widział tę wyróżniającą się w panoramie stolicy przepiękną rezydencję.

MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA W WARSZAWIE

Pałac Ostrogskich
ul. Okólnik 1, 00-368 Warszawa

 

Kasy biletowe, w tym rezerwacja biletów grupowych
wtorek-niedziela 11.00-20.00
+48 22 44 16 251 (252, 272)
bilety.muzeum@nifc.pl

 

Kolekcja
+48 22 44 16 268
kolekcja.muzeum@nifc.pl

 

Sprawy ogólne (sekretariat)
poniedziałek-piątek 8.30-16.30
+48 22 44 16 274
biuro.muzeum@nifc.pl

 

Edukacja
poniedziałek-piątek 12.00-17.00
+48 22 44 16 263
rezerwacje lekcji: edukacja.muzeum@nifc.pl

 

Promocja
poniedziałek-piątek 9.00-17.00
+48 22 44 191
promocja.muzeum@nifc.pl

 

DOM URODZENIA FRYDERYKA CHOPINA I PARK W ŻELAZOWEJ WOLI

Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie
Żelazowa Wola 15
96-503 Sochaczew
+48 46 863 33 00
+48 46 863 40 76
zelazowawola@nifc.pl

 

SALONIK CHOPINÓW

Gmach Akademii Sztuk Pięknych, II piętro
ul. Krakowskie Przedmieście 5, 00-068 Warszawa
+48 22 320 02 75
biuro.muzeum@nifc.pl

 

* Wszystkie cytaty pochodzą z książki: „Muzeum Chopina w Warszawie. Nowa ekspozycja stała od konkursu do otwarcia", Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Warszawa 2011, red. Maciej Janicki

Na stronie internetowej http://chopin.museum/pl znajduje się omówienie zbiorów wraz ze zdjęciami najcenniejszych pamiątek, eksponatów i dokumentów.

 


 

Rękopisy przechowywane w bibliotece:

Mazurek E-dur op. 6 nr 3; Autograf-podarunek
Mazurek f-moll op. 7 nr 3; Autograf-podarunek
Trio g-moll op. 8; Autograf oficjalny
Etiudy op. 10 (część opusu; nr. 1-3, 5-6, 8-10); Autograf edycyjny
Etiuda cis-moll op. 10 nr 4; Autograf roboczy
Koncert f-moll op. 21; Szkic
Preludium G-dur op. 28 nr 3; Kopia (Julian Fontana)
Impromptu As-dur op. 29; Autograf edycyjny
Sonata b-moll op. 35; Autograf-podarunek
Impromptu Fis-dur op. 36; Szkic
Tarantella As-dur op. 43; Autograf kompletny
Nokturny op. 48; Kopia edycyjna (Julian Fontana)
Mazurek G-dur op. 50 nr 1; Incypit
Berceuse Des-dur op. 57; Szkic
Sonata h-moll op. 58; Szkic
Barkarola Fis-dur op. 60; Szkic
Polonez-fantazja As-dur op. 61; Szkic
Sonata g-moll op. 65 (zbiór kart cz. 1); Szkic
Sonata g-moll op. 65; Szkic
Fantaisie-Impromptu [op. 66]; Autograf-podarunek
Fantaisie-Impromptu [op. 66]; Kopia (August Franchomme)
Mazurek a-moll [op. 67 nr 4]; Kopia (Thomas Tellefsen)
Mazurek f-moll [op. 68 nr 4]; Kopia (August Franchomme)
Walc f-moll [op. 70 nr 2]; Autograf-podarunek
Polonez d-moll [op. 71 nr 1]; Kopia
Polonez B-dur [op. 71 nr 2]; Kopia (Ludwika Jędrzejewiczowa)
Polonez f-moll [op. 71 nr 3]; Autograf-podarunek
Marsz żałobny c-moll [op. 72]; Kopia (Thomas Tellefsen)
Wojak, słowa S. Witwicki [op. 74 nr 10]; Autograf-podarunek
Pierścień, słowa S. Witwicki [op. 74 nr 14]; Szkic
Precz z moich oczu, słowa A. Mickiewicz [op. 74 nr 6]; Szkic
Nokturn c-moll [op. posth.]; Szkic
Walc As-dur [op. posth.]; Incypit
Etiuda f-moll z Trois Nouvelles Études (nr 1) ; Autograf roboczy

Wg kategorii: