Instytucje związane z Chopinem Instytucje związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Brzezina

Brzezina

Warszawska oficyna wydawnicza i księgarnia muzyczna działająca w latach 1822-32, prowadzona przez Antoniego Brzezinę. Początkowo mieściła się przy ul. Senatorskiej, następnie ul. Miodowej. Oficyna posiadała własny zakład litograficzny i drukarnię, którą w 1827 roku odkupiła firma A. Gałęzowski i Komp. W 1828 wspólnikiem został Gustaw Adolf Sennewald (1804–60), który 1832 wykupił firmę i prowadził działalność pod własnym nazwiskiem (do 1838).

Oficyna wydawała przede wszystkim drobne fortepianowe utwory kompozytorów polskich: Chopina, Elsnera, Kurpińskiego, Ogińskiego. Spośród twórców obcych Brzezina publikował utwory Aubera, Webera i Rossiniego - były to jednak jedynie drobne fragmenty z oper w łatwych układach do muzykowania domowego. Oficyna miała w sprzedaży liczne importowane wydawnictwa muzyczne, m.in. Schotta.

Odegrała kluczową rolę w dostępie młodego Chopina do najnowszych europejskich druków muzycznych. W latach 1823–32 w ramach działalności wydawniczej opublikowała (techniką litograficzną) 309 druków muzycznych, w tym pierwodruki Ronda op. 1 (VI 1825, bez numeru wydawniczego) i Ronda à la mazur op. 5 (II 1828, bez numeru wydawniczego) Chopina, a także Śpiewów historycznych Niemcewicza, utworów Kurpińskiego, Stefaniego, Damsego, Rossiniego, Weber i in. Zachowały się 4 katalogi wydawnicze (1827–30). Po 1831 oficyna ta wznowiła oba wyżej wymienione utwory Chopina prawdopodopodobnie we współpracy z wydawnictwem Hofmeister na podstawie nowo sztychowanych i poprawionych płyt.


 

Wydawnictwo opublikowało następujące pierwodruki dzieł Chopina:

Rondo c-moll op. 1 (1825)
Rondo a la Mazur F-dur op. 5 (1828)

Wg kategorii: