Instytucje związane z Chopinem Instytucje związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
I, CULTURE Orchestra

I, CULTURE Orchestra

I, CULTURE Orchestra (ICO) to zespół wybitnie uzdolnionych młodych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, powołany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2011 roku.

Misją I, CULTURE Orchestra jest wspieranie pozytywnych zmian w rozwoju kulturalnym i społecznym krajów Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu poprzez prezentowanie działań o najwyższej jakości artystycznej.

I, CULTURE Orchestra to przede wszystkim doskonały zespół. To także inicjatywa o ogromnym potencjale społecznym, która stanowi laboratorium edukacji obywatelskiej, współpracy i porozumienia ponad podziałami.

Orkiestra opiera swój sukces na uniwersalnych wartościach, takich jak: solidarność, integracja i przyjaźń. ICO jako projekt edukacyjny umożliwia młodym talentom zmianę perspektywy otaczającej rzeczywistości artystycznej oraz doskonalenie warsztatu pod okiem wybitnych instrumentalistów z najlepszych orkiestr Europy, takich jak London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, London Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Berliner Philharmoniker.

Do udziału w koncertach zapraszani są  czołowi soliści młodego pokolenia z różnych krajów. Dyrygentami współpracującymi z Orkiestrą byli sir Nevill Mariner, Paweł Kotla, Ilyich Rivas, Łukasz Borowicz, Kirill Karabits (dyrektor artystyczny orkiestry).

W trakcie pięciu edycji orkiestra zagrała 36 koncertów  w 15 krajach i 24 miastach. Koncerty wysłuchało ponad 80 tysięcy widzów.

Trasy koncertowe I, CULTURE Orchestra prowadziły przez główne sale koncertowe Europy, sale krajów Partnerstwa Wschodniego oraz czołowe europejskie festiwale muzyczne. Orkiestra była filarowym projektem Zagranicznego Polskiej Programu Kulturalnego Prezydencji w 2011 zarządzanego przez Instytut Adama Mickiewicza. ICO wystąpiło wówczas w  Londynie, Berlinie, Brukseli, Madrycie. W kolejnym roku trasa koncertowa prowadziła poprzez stolice krajów Partnerstwa Wschodniego - Mińsk, Kijów, Kiszyniów i Tbilisi oraz w Lublin i Warszawę. W 2013 r. Orkiestra zagrała w Gdańsku, Reykjaviku, Göteborgu, Kopenhadze, Tallinnie i Kijowie, a w 2014 została zaproszona na czołowe międzynarodowe festiwale muzyczne w Kassel, La Roque d' Antheron, Edynburgu i w Sztokholmie. W 2015 r. zespół wystąpił w Gdańsku, Batumi, na międzynarodowych festiwalach w Berlinie i w  Santander oraz dwukrotnie w Kijowie, dając koncert na Majdanie w Dniu Niepodległości Ukrainy w obecności 50 tysięcznej publiczności.

Piąta rocznica powstania Orkiestry, w 2016 roku, stała się znakomitym momentem na rozbudowanie i wzbogacenie formuły ICO o serię klas mistrzowskich, dzięki którym muzycy mogli rozwinąć zawodowe kompetencje oraz zdobyć dodatkowe doświadczenie przed przesłuchaniami do kolejnej edycji I, CULTURE Orchestra w 2017 roku. Wśród wydarzeń, które odbyły się na przestrzeni całego roku znalazły się warsztaty w stolicach krajów Partnerstwa Wschodniego i w Polsce. Wzięło w nich udział ponad 1000 muzyków.

www.orchestra.culture.pl

www.facebook.pl/icultureorchestra

 

 


 

Wg kategorii: