Instytucje związane z Chopinem Instytucje związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Cappella Amsterdam

Cappella Amsterdam

Cappella Amsterdam to profesjonalny chór kameralny, który powstał w 1970 r. założony przez Jana Boeke. Przez lata zespół, pod kierownictwem Daniela Reussa, wypracował sobie znaczącą pozycję zarówno w dziedzinie muzyki dawnej jak i współczesnej, stawiając sobie za zadanie zainteresowanie szerokiej publiczności muzyką chóralną niderlandzkich. W tym celu Cappella Amsterdam stworzyła serię projektów opartych na utworach Sweelincka i Lassusa, jak również na współczesnych utworach Tona de Leeuw, Hansa Koolmeesa, Roberta Heppenera, Petera Schata i Klaasa de Vries. Jan van Vlijmen stworzył na zamówienie Cappelli Amsterdam Choeurs (1999), cztery utwory chóralne z jego nowej opery Thyeste.

Cappella Amsterdam jest regularnie zapraszana do udziału w projektach takich jak Festiwal Holenderski, Holenderski Festiwal Muzyki Dawnej w Utrechcie i Festiwal Muzyki Sakralnej w Maastricht. Na zaproszenie festiwali Settembre Musica, La Folle Journée, Ars Musica i Berliner Festspiele,  zespół występował w Turynie, Nantes, Lizbonie, Tokio, Brukseli i Berlinie.

Cappella Amsterdam współpracowała też z Asko/Schönberg Ensemble pod kierownictwem Reinberta de Leeuw i Stephana Asburye, Royal Concertgebouw Orchestra pod kierownictwem Nikolausa Harnoncourta, Radio Chamber Philharmonic pod kierownictwem Petera Eötvösa, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Orchestre de Paris, Ensemble Intercontemporain pod kierownictwem Jonathana Notta, Orkiestrą XVIII  Wieku pod kierownictwem Fransa Brüggena, Orkiestra Wieku Oświecenia pod kierownictwem Gustav Leonhardt, SWR Vokalensemble, musikFabrik i Chórem Kameralnym RIAS.

W listopadzie 2009 Cappella Amsterdam otrzymała nagrodę VSCD Classical Music w kategorii "najbardziej imponujące osiągnięcie zespołu kameralnego".


 

Wg kategorii: