Instytucje związane z Chopinem Instytucje związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Holenderski Chór Kameralny (Nederlands Kamerkoor)

Holenderski Chór Kameralny (Nederlands Kamerkoor)

Holenderski Chór Kameralny, założony w 1937 przez Felixa de Nobela, jest niezależnym, stałym zespołem wokalnym, którego zainteresowania koncentrują się głównie wokół repertuaru a cappella od czasów wczesnego średniowiecza po dzień dzisiejszy.

W ciągu minionych sezonów na zamówienie chóru powstało wiele dzieł znakomitych współczesnych kompozytorów, takich jak Sir John Tavener, James MacMillan, Edith Canat de Chizy, Gija Kancheli, Hans Kox, Sir Harrison Birtwistle, Gerard Beljon, Karin Rehnqvist, Mauricio Kagel czy Jan Vriend; ich prawykonania zyskały entuzjastyczne przyjęcie krytyki i melomanów.

Nederlands Kamerkoor regularnie współpracuje z wybitnymi dyrygentami, m.in. Marcusem Creedem, Edem Spanjaardem, Reinbertem de Leeuw i Rolandem Hayrabedianem. W 2005 roku Pierwszym Dyrygentem mianowany został Peter Dijkstra, a specjalista w dziedzinie  wczesnej muzyki flamandzkiej Paul Van Nevel został Honorowym Dyrygentem Gościnnym. W tym samym roku na stanowisko chórmistrza powołany został Klaas Stok.

Każdego roku Nederlands Kamerkoor realizuje serię własnych koncertów w Holandii, a jednocześnie współpracuje - koncertując tak w kraju, jak i za granicą - z takimi orkiestrami i zespołami, jak The Nieuw Ensemble, ASKO Schönberg Ensemble, Royal Concertgebouw Orchestra, Netherlands Radio Orchestra czy Orkiestrą XVIII wieku.

Chór nagrał bez mała siedemdziesiąt płyt, z których niejedna uhonorowana została Nagrodą Edisona.

Wspólnie z Rias Kammerchor z Berlina, chórem Accentus z Paryża i Litewskim Chórem Radiowym zespół stworzył międzynarodową sieć pod nazwą Tenso, która pomyślana jest jako platforma współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy europejskimi profesjonalnymi chórami kameralnymi. Stowarzyszenie ma także na celu organizację dorocznych "Dni Tenso" w poszczególnych krajach. Nederlands Kamerkoor jest również współzałożycielem festiwalu Choral Biennale, który co drugi rok odbywa się w holenderskim Haarlem.


 

Wg kategorii: