Instytucje związane z Chopinem Instytucje związane z Chopinem

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Historia obecnego wieloodziałowego Muzeum Narodowego w Poznaniu rozpoczyna się w roku 1857. Wtedy to powstało Muzeum Starożytności Polskich i Słowiańskich w Wielkim Księstwie Poznańskim, założone przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. W roku 1882 dołączono do niego zbiory Seweryna Mielżyńskiego i Edwarda Rastawieckiego, a całość w nowym gmachu przemianowano na Muzeum Mielżyńskich. W 1894 roku władze pruskie powołały do życia pierwsze muzeum niemieckie - Lendesmuseum für die Provinz Posen. W roku 1904 uzyskało ono reprezentacyjną siedzibę, zmieniając równocześnie nazwę na Kaiser Friedrich-Museum. Okazały eklektyczny gmach, przeznaczony specjalnie na jego zbiory, zaprojektowany został przez znanego architekta Karla Hinkeldeyna. Do dzisiaj budynek ten, mieszczący obecnie Galerię Malarstwa i Rzeźby, stanowi jeden z ciekawszych przykładów monumentalnej architektury wystawienniczej, z centralnie usytuowanym hallem i otaczającymi go salami ekspozycyjnymi.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przemianowano je w 1919 roku na Muzeum Wielkopolskie - pierwsze w Niepodległej Polsce muzeum publiczne w byłym zaborze pruskim. W okresie międzywojennym kolekcję muzealną wyodrębnioną ze zbiorów poniemieckich powiększono o zbiory Muzeum Mielżyńskich. W latach II wojny światowej Niemcy ponownie utworzyły Kaiser Friedrich Museum Posen. Po odzyskaniu niepodległości już w 1945 staraniem poznańskich historyków sztuki rozpoczęto odbudowę zbiorów Muzeum Wielkopolskiego. W 1950 roku Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu zostało podniesione do rangi Muzeum Narodowego. W kolejnych latach Muzeum wzbogacało się o nowe oddziały. Kolejno powstały: w 1949 - Muzeum w Rogalinie, w 1949 Dział Kultury i Sztuki Ludowej (obecnie: Muzeum Etnograficzne), w 1952 Muzeum Instrumentów Muzycznych, w 1954 Muzeum Historii Miasta Poznania, w 1962 Muzeum w Gołuchowie, w 1963 Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, w 1965 Muzeum Rzemiosł Artystycznych (obecnie: Muzeum Sztuk Użytkowych) oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie. Ponadto w roku 1975 przy Galerii Malarstwa i Rzeźby utworzono Dział Plakatu i Designu, poszerzony, na bazie zbiorów wzornictwa w 1982 r. o Dział Plakatu i Designu, który w 1999 r. wzbogacony został o "Reklamę" . W roku 1992 do Galerii Sztuki Współczesnej dołączono Dział Fotografii, Filmu i Video.

W roku 1990 przy Muzeum Narodowym w Poznaniu powstała Funacja im. Raczyńskich, którą powołał w Londynie Edward hr. Raczyński w setną rocznicę swoich urodzin. Do Fundacji należą obecnie zbiory malarstwa z Galerii Rogalińskiej oraz inne elementy przedwojennego majątku rodziny Raczyńskich w Rogalinie.

W 2001 roku udostępnione zostało nowe skrzydło muzeum zaprojektowane na przełomie lat 60/70-tych  XX wieku przez architekta Mariana Trzaskę z Warszawy i adaptowane w latach 90. przez architekta wnętrz Witolda Guyrkovicha.

Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada obecnie w swoich zbiorach 297 491 obiektów, umieszczonych w 192 081 pozycjach inwentarzowych oraz 3 541 depozytów. Zbiory sztuki poznańskiego muzeum tworzą dzieła powstałe na przestrzeni dziewięciu wieków, od średniowiecza do współczesności.

 

 


 

Wg kategorii: