Instytucje związane z Chopinem Instytucje związane z Chopinem

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów - Antonin

Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów - Antonin

Lokalizacja

Wieś nad sztucznym jeziorem Szperek zasilanym przez Rów Helenowski i Rów Niedźwiedzi; wśród borów porastających piaszczysty, wydmowy teren Obniżenia Milicko-Głogowskiego.

Historia

Wieś w XIX w. wchodziła w skład ordynacji przygodzickiej i należała do księcia Antoniego Radziwiłła i jego żony Luizy Hohenzollern pochodzącej z pruskiej rodziny panującej, bratanicy Fryderyka Wielkiego.

Antoni Radziwiłł (1755-1833) ordynat nieświeski, ołycki i przygodzicki, był politykiem zaangażowanym w sprawy polskie i pełnił w latach 1815-31 funkcję Namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Reprezentował on pozycje ugodowe, ale przyczyniło się to do spowolnienia procesu germanizacji Wielkopolski. Był również uznanym kompozytorem i melomanem. Napisał operę do "Fausta" Goethego, której prawykonanie odbyło się w Berlinie w 1816 r. Córka księcia, Eliza Radziwiłłówna utrzymywała bliskie stosunki z pruskim następcą tronu ks. Wilhelmem, późniejszym cesarzem Wilhelmem I. Jednak pruskie sfery polityczne nie dopuściły do małżeństwa, nawet mimo przychylności króla Prus Fryderyka Wilhelma III.

W Antoninie przebywał w 1827 r. i we wrześniu 1829 r. Fryderyk Chopin. Dla księcia i jego córki Wandy, którą uczył gry na fortepianie, skomponował Chopin Poloneza C-dur op. 3 na wiolonczelę i fortepian, póniej dedykował księciu Trio g-moll op. 8 na fortepian, skrzypce i wiolonczelę.

Do wybuchu II wojny światowej Antonin należał do rodziny Radziwiłłów.

Charakterystyka

Pałac myśliwski, w stylu romantycznego klasycyzmu (franc. pavillon de chasse lub ang. hunting lodge), został zbudowany w latach 1822-1824 dla ks. Antoniego Radziwiłła przez Karola Fryderyka Schinkla. Budowla czterokondygnacyjna, drewniana, wzniesiona na planie krzyża greckiego. Wykończenie wnętrz trwało do 1926 r. Ośmioboczny korpus główny, do boków którego dobudowano cztery założone na kwadratach, trójkondygnacyjne skrzydła. Korpus główny nakryty wysokim, ośmipłatowym dachem, namiotowym. Skrzydła nakryte dachem dwuspadowym. Na szczycie dachu umieszczony jest widokowy belweder.

Całe wnętrze korpusu głównego zajmuje wielka trójkondygnacyjna sala (hall myśliwski) nakryta ozdobnym stropem wspartym na jednym środkowym filarze, mieszczącym przewód kominowy. Komin ten w postaci gotyckiej wieżyczki, wyrasta ponad dach zwieńczony tarasem z balustradą. Wystrój sali z dekoracjami malarskimi ze scenami polowań, o cechach rustykalnych, podkreśla charakter wnętrza służącego jako miejsce zebrań, odpoczynku i uczt po łowach. W jednym ze skrzydeł mieści się klatka schodowa prowadząca na balkony, znajdujące się na pierwszym i drugim piętrze środkowej sali. Balkony pełnią funkcje komunikacyjne łącząc się z pokojami mieszkalnymi znajdującymi się w bocznych skrzydłach.

W pobliżu pałacu zaprojektowane przez Karola Fryderyka Schinkla drewniane budynki w stylu szwajcarskim (tyrolskim): leśniczówka, stajnia i dwa domki mieszkalne dla księżniczki Elizy i jej brata Wilhelma. W latach 1836-38 wzniesiono kaplicę - mauzoleum Radziwiłłów, w której spoczywa Antoni Radziwiłł i jego rodzina. Wewnątrz kaplicy wg projektu K.F. Schinkela, 3 łuki z białego mamrmuru z dekoracją w stylu bizantyjskim, sprowadzone z Włoch.

Park

Pałac powstał w całkowicie naturalnym otoczeniu krajobrazowym, dokonano jedynie pewnej regulacji drzewostan i utworzono kilka otwartych pregoli obrośniętych pnączami. Obecnie otoczenie stanowi zagospodarowany parkowo teren leśny (pow. 12,7 ha) ze stawem i pomnikowymi drzewami, głównie dębami.

Współczesność

Pałac w latach 1974-78 został poddany zabiegom konserwatorskim, a następnie przeznaczony na Dom Pracy Twórczej (od 1981 r.). W 1994 r. częściowemu zniszczeniu w wyniku pożaru uległ dach. Ostatnio odnowiono elewację zewnetrzną, wybudowano kotłownię gazową i częściowo zmieniono wyposażenie głównej sali. W pałacu istnieje możliwość skorzystania z noclegu, a na parterze mieści się kawiarnia. Wszystkie zyski z dzialałności gospodarczej przekazywane są na utrzymanie obiektu. W 1978 r. urządzono w pałacu salon muzyczny i bibliotekę poświęconą F. Chopinowi, a przed pałacem odsłonięto pomnik Fryderyka Chopina (rzeźb. Marian Owczarski). Odbywają się tutaj koncerty, a także coroczne imprezy " Konfrontacje Chopinowskie" w lipcu i "Jesień Chopinowska" we wrześniu.


 

Wg kategorii: