Instytucje związane z Chopinem Instytucje związane z Chopinem

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Studio znajduje się w kompleksie radiowo-telewizyjnym przy ul. Jana Pawła Woronicza 17. Otwarte w 1991 roku jako Studio S1 jest jedną z najlepszych akustycznie sal koncertowych w Polsce oraz najlepszym studiem nagraniowym tej części Europy. 27 września 1996 roku Studiu S1 zostało nadane imię Witolda Lutosławskiego, jednego z największych kompozytorów XX wieku zmarłego w 1994 roku.
Witold Lutosławski był częstym gościem w radiowym studiu koncertowym, chociaż nigdy w nim nie dyrygował. W maju 1993 Wielka Orkiestra Symfoniczna PR pod dyrekcją Antoniego Wita zaprezentowała w obecności kompozytora jego IV Symfonię. Była to polska premiera tego dzieła. Po Filharmonii Narodowej jest to najważniejsza sala koncertowa Warszawy. Ma swój sezon i swoją publiczność. Na estradzie gościły takie sławy, jak Martha Argerich, Światosław Richter, Stanisław Bunin, Midori, Misha Maisky, Lucy Van Dael, Shlomo Mintz, La Petite Bande with Sigiswaldem Kuijkenem, Beaux Arts Trio, The Tallis Scholars, Kronos Quartet, Gabrieli Consort & Players with Paul McCreesh, Kuijken Quartet, Collegium Vocale Gent with Philippe Herreweghe; of Polish performers, mention should be made of Jadwiga Rappé, Ewa Podleś, Olga Pasiecznik, Urszula Kryger, Andrzej Hiolski, Jerzy Artysz, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Piotr Anderszewski, Krzysztof Jakowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Kaja Danczowska, Wanda Wiłkomirska, Elżbieta Chojnacka, Andrzej Bauer, Silesian Quartet, Wilanów Quartet, Sinfonia Varsovia, Krzysztof Penderecki, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Semkow, Grzegorz Nowak, Jacek Kaspszyk oraz zespoły radiowe: Polska Orkiestra Radiowa p/d Wojciecha Rajskiego i Łukasza Borowicza, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" p/d Agnieszki Duczmal, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia p/d Antoniego Wita i Gabriela Chmury, Chór Polskiego Radia p/d Włodzimierza Siedlika.
Obok cyklicznych koncertów symfonicznych i kameralnych, przez dziesięć lat, od 1995 regularnie raz w miesiącu odbywały się także poranki muzyczne dla dzieci i młodzieży. Wznowione w marcu 2008, cotygodniowe koncerty mają charakter edukacyjny. Prezentowana jest zarówno muzyka dawna jak i współczesna, folkowa i ludowa, bajki muzyczne oraz muzyczny świat opery.
Niektóre z koncertów odbywających się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego i transmitowanych do innych radiofonii zagranicznych stanowią wkład Polskiego Radia w sezon koncertowy Europejskiej Unii Radiowej.

Studio jest siedzibą festiwali i konkursów muzycznych. Od 1995 roku Polskie Radio jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", dlatego też co roku w drugiej połowie września na estradzie studia rozbrzmiewają utwory kompozytorów współczesnych i klasyków XX wieku. Od 1997 roku odbywa się tu zorganizowany przez Program 2, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia. Miało miejsce już X edycji: Szymanowski i jego Europa, Mieczysław Karłowicz - pokrewieństwa z wyboru, Bach Tysiąclecia, Chopin 1999 - źródła i kontrasty, Witold Lutosławski, Romantyczne Ojczyzny Stanisława Moniuszki, Paryżanie, 80 lat na antenie, Wieniawski – Prolog wielkiego Konkursu i Szymanowskiego światy dalekie i bliskie. Od 1998, z inspiracji Radiowego Centrum Kultury Ludowej, co roku ma miejsce tutaj Konkurs Muzyki Folkowej "Nowa tradycja". W 1999 Polskie Radio BIS po raz pierwszy zorganizowało konkurs muzyczny przeznaczony dla najmłodszych wykonawców.Odbyły się edycje - Chopin Junior, Bach Junior, Haydn Junior adresowane do pianistów, do skrzypków - Wieniawski Junior i Paganini Junior, do gitarzystów natomiast konkurs Segovia Junior.

Wiele z nagrań dokonanych w Studiu Koncertowym zostało wyróżnionych na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu. Wiele też ukazało się na płytach CD wydanych m.in. przez Polskie Radio, Sony, BMG, EMI, CD Accord, RCA, Opus 111, CPO, Pony Canyon, Koch. Liczne nagrania otrzymały prestiżowe polskie i zagraniczne wyróżnienia i nagrody.


 

Wg kategorii: