Wydawnictwa Wydawnictwa

back
Lukrecja Floriani – George Sand

Lukrecja Floriani – George Sand Lukrecja Floriani – George Sand

(przekład z francuskiego Zofii Jędrzejowskiej-Waszczuk, pod redakcją Joanny Strzeleckiej)

„Powieść z kluczem” – Lukrecja Floriani George Sand – powstała w roku 1846. Jednym z jej głównych wątków jest rozpad miłości między dwojgiem głównych bohaterów, żywo przypominających samą George Sand i Fryderyka Chopina.

Powieść – czytana przez autorkę w obecności Chopina w Nohant – wprawiała w zakłopotanie wspólnych przyjaciół, w tym wybitnego malarza Eugènea Delacroix, chociaż sam Chopin dość ostentacyjnie chwalił jej walory literackie. Utwór bywał uznawany za jedną z przyczyn ostatecznego rozpadu związku najsłynniejszej dziewiętnastowiecznej pary, co miało miejsce rok po powstaniu dzieła. Co szczególnie ciekawe, tekst nigdy wcześniej nie został przełożony na język polski, mimo że jest jednym z bardziej interesujących, bo bezpośrednich, a zarazem ujętych w artystyczną formę, przekazów dotyczących polskiego kompozytora.

Obecnie wydany przekład został wzbogacony oryginalnymi ilustracjami syna George Sand – Mauricea Sanda – które ukazały się w drugim wydaniu Lukrecji Floriani w roku 1853. Na ilustracjach książę Karol de Rosewald – bohater powieści – ma dość wyraźne rysy Fryderyka Chopina, co potwierdzałoby tezę o autobiograficznym tle fabuły.

Książka, wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, opatrzona jest posłowiem autorstwa prof. Mieczysława Tomaszewskiego.

Zapraszamy do sklepu NIFC


Zapraszamy do sklepu