Wydawnictwa Wydawnictwa

back
NIFCCD 082-083 Europa Galante/Fabio Biondi/Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej/Soliści - Moniuszko. Halka

NIFCCD 082-083 Europa Galante/Fabio Biondi/Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej/Soliści - Moniuszko. Halka NIFCCD 082-083 Europa Galante/Fabio Biondi/Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej/Soliści - Moniuszko. Halka

Po 160 latach od premiery opery Moniuszki, 24 sierpnia 2018 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Halkę wykonał międzynarodowy zespół artystów w czasie 14. Festiwalu Chopin i jego Europa. Koncert został uznany przez krytyków za symboliczny krok w stronę obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Moniuszki w roku 2019. Stanowił on także pierwszą nagraną interpretację kompozycji artysty na instrumentach z epoki.

Wydawnictwo ukazało się w ramach jednej z dziewięciu serii płytowych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina - Koncertów zatrzymanych w czasie. W jej ramach prezentowane są nagrania koncertów wykonywanych na instrumentach historycznych.

Wybrana przez artystów włoska wersja językowa już w XIX wieku stanowiła szansę usytuowania opery w rzędzie dzieł europejskiego romantyzmu. Wersja ta jest najbliższa dyrygentowi, Fabio Biondiemu, który, jak sam twierdzi, odkrył dla siebie wyjątkowego twórcę:

„Pasja, która ogarnęła mnie dla muzyki wielkiego Stanisława Moniuszki, nie jest przypadkowa. W Europie pierwszej połowy XIX wieku przepełnionej żywiołem operowym, będącej pod tak silnym wpływem fenomenu Giuseppe Verdiego pozostajemy oczarowani językiem, który wielki polski mistrz potrafi spersonalizować w tak niezwykły, zdecydowany sposób. […] Wszystko to sprawia, że Moniuszko jest tym kompozytorem, do którego nie sposób odnieść się z wielkim entuzjazmem, jeśli chce się lepiej zrozumieć fenomen europejskiej muzyki XIX wieku”.

John Allison „Opera”, listopad 2018:

 „Instrumenty z epoki dostarczyły lekkość i barwę, zadziwiły dramatycznością […] oraz oddały pełnię charakteru w tańcach góralskich czy imitacji dud. Naturalnie, muzycy grali z włoską werwą, nie ukazując jednak jak wiele Moniuszko zawdzięczał Belliniemu czy Donizettiemu, jak zwykło się uważać. Wykonanie w języku włoskim tak naprawdę […] podkreśliło charakterystyczny głos Moniuszki.”

Halka, nagranie z koncertu 24 sierpnia 2018 r.

14. Festiwal Chopin i jego Europa „Od Chopina do Paderewskiego”

soliści: Tina Gorina (Halka) / Monika Ledzion-Poraczyńska (Zofia Sofia) / Matheus Pompeu (Jontek) / Robert Gierlach (Janusz Gianni) / Rafał Siwek (Stolnik Alberto) / Karol Kozłowski  (Wieśniak Contadino)

soliści chóru: Krzysztof Szyfman (Dziemba Gemba) / Mateusz Stachura (Dudarz Zampognaro, Goście Contadini) / Paweł Cichoński (Goście Contadini)

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Violetty Bieleckiej

Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego


Zapraszamy do sklepu