EDUKACJA EDUKACJA

back
Zdrów chłopczyna

Zdrów chłopczyna Zdrów chłopczyna

Zdrów chłopczyna to młodzieńczy utwór wierszowany Fryderyka Chopina z ilustracjami Bohdana Butenki, wybitnego polskiego rysownika, ilustratora i grafika.

Fryderyk opisuje w wierszyku autentyczne zdarzenie ze swojego życia, które miało miejsce w Warszawie, podczas imienin Katarzyny, żony pułkownika Wojciecha Gutkowskiego. Wiersz odnalazł Kazimierz Władysław Wójcicki (1807–1879) w dokumentach zachowanych po Chopinie przez jego rodzinę.

Opisywane zdarzenie zmusiło Fryderyka do pozostania w łóżku przez pewien czas, nad czym kompozytor bardzo ubolewał. Zakończenie wierszyka: „Żeby nie owa przyczyna, to byłbym zdrów chłopczyna!” można odnieść do polskiego przysłowia: „Żeby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamała”... 

Bohdan Butenko (ur. w 1931 r.) jest absolwentem Akademii Sztuk Plastycznych (1955). Książki ilustruje od 1956 r. Do najbardziej znanych należą: „Bałwanka Gapiszona” (Ezop, 2001), „Gapiszon i krokodyl” (Ezop, 2003), „To ja, Gapiszon” (Egmont, 2003), „Krulewna [!] Śnieżka” (Nasza Księgarnia, 2008). Zilustrował ponad 200 książek. Współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży – „Miś”, „Płomyczek”, „Płomyk”, „Świerszczyk”. Jego ilustracje pojawiały się także w „Świecie Młodych”, a przygody „Gapiszona” zostały zekranizowane. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych.

Patronat:

logo

 

 

Recenzja:

Zapraszamy także na stronę http://czasdzieci.pl/ksiazki


Zapraszamy do sklepu