AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

back
Płyta „Kevin Kenner. Paderewski” wyróżniona przez magazyn „Gramophone”

Płyta „Kevin Kenner. Paderewski” wyróżniona przez magazyn „Gramophone” Płyta „Kevin Kenner. Paderewski” wyróżniona przez magazyn „Gramophone”

Płyta Kevin Kenner. Paderewski wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina została wyróżniona w październikowym rankingu Editor’s choice magazynu „Gramophone” jakoalbum fortepianowy, który należy traktować jako skarb”.

Wyboru najlepszych płyt w październikowym wydaniu dokonał Martin Cullnigford. Wśród dwunastu wyróżnionych albumów znalazła się rejestracja utworów Ignacego Jana Paderewskiego w interpretacji Kevina Kennera, zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1990 roku. Nagranie zawiera dzieła fortepianowe oraz popularne miniatury polskiego kompozytora wykonane na fortepianie marki Steinway z 1925 roku, który był własnością Ignacego Jana Paderewskiego. Jak pisze Jeremy Nicholas: „Są co najmniej trzy doskonałe powody do tego, aby znaleźć się w posiadaniu tego świetnego nagrania. Po pierwsze – możliwość wysłuchania 10 z najlepszych utworów Paderewskiego na fortepian solo, granych na jego własnym instrumencie […]. Po drugie, zaistnienie na albumie Dans le désert. Toccaty Es-dur op. 15 […]. Po trzecie i najważniejsze – to gra Kevina Kennera”.

Kevin Kenner. Paderewski to pierwsza płyta w nowej serii nagrań Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – „Rezonans”. „Rezonans” to reakcja, odzew, oddźwięk, echo… Muzyka, która prezentowana jest w tej serii, to oddźwięk właśnie, reakcja oczywista lub nie od razu czytelna – na muzykę Fryderyka Chopina. Wyraźny jej ślad odnaleźć można w muzyce Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Nagrano w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa, 11–14 grudnia 2017.

Recenzja płyty na gramophone.co.uk

Zapraszamy do sklepu NIFC

09 listopada 2018