AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

back
Spotkanie autorskie z Garrickiem Ohlssonem

Spotkanie autorskie z Garrickiem Ohlssonem Spotkanie autorskie z Garrickiem Ohlssonem

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza na spotkanie autorskie z Garrickiem Ohlssonem – bohaterem nowych wydań: książki Pianista. Rozmowy z Garrickiem Ohlssonem Kamili Stępień-Kutery oraz płyt z dziełami Fryderyka Chopina. 

Rozmowy z najwybitniejszymi pianistami przełomu XX i XXI wieku to nowa seria wydawnicza Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bohaterem pierwszej książki w serii jest Garrick Ohlsson – wybitny pianista, zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W wywiadzie rzece opowiada Kamili Stępień-Kuterze o drodze, jaką przebył od czasu, gdy jako kilkulatek próbował szukać prostych melodii na stojącym w domu pianinie, o swych niezwykłych nauczycielach, spotkaniu z Vladimirem Horowitzem, artystycznych przyjaźniach, sposobach pracy nad repertuarem oraz warsztatem, a także o muzyce: Chopina, Beethovena, Skriabina, Szymanowskiego, Bacha i innych mistrzów, których utwory Ohlsson ma w swoim imponującym repertuarze. Wydana w wersji polskojęzycznej książka w pierwszym kwartale 2019 roku ukaże się także po angielsku. W planach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina jest publikacja kolejnych książek wywiadów, których bohaterami w pierwszej kolejności będą wielcy triumfatorzy i laureaci kolejnych edycji Konkursów Chopinowskich.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane także dwie nowe płyty z utworami Fryderyka Chopina w interpretacji amerykańskiego pianisty. Ohlsson wybrał do nagrania charakterystyczne dla Chopina gatunki, które albo kompozytor stworzył, jak instrumentalną balladę, albo wymodelował do niepowtarzalnej postaci, jak nokturn czy też scherzo, nadając mu – wbrew nazwie – rysy dramatyczne. Pianista zarejestrował 11 kompozycji dwukrotnie, zarówno na współczesnym fortepianie marki Steinway, jak i na historycznym Erardzie z 1849 roku. Oba albumy są zapisem nagrań z kwietnia 2017 roku.

 

W spotkaniu udział wezmą:

  • Garrick Ohlsson
  • Kamila Stępień-Kutera
  • Stanisław Leszczyński
  • Aleksander Laskowski – prowadzenie

 

Spotkanie autorskie z Garrickiem Ohlssonem

9 listopada 2018, godz. 18.00

Sala Koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina

Ul. Okólnik 1, Warszawa

 

31 października 2018