AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

back
Tomasz Ritter zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Tomasz Ritter zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Tomasz Ritter zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

13 września zakończyły się przesłuchania finałowe I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrody Główne:
I nagroda (15.000 €) – Tomasz Ritter (Polska)
II nagroda ex aequo (10.000 €) – Naruhiko Kawaguchi (Japonia), Aleksandra Świgut (Polska)
III nagroda  (5.000 €) – Krzysztof Książek (Polska)

Wyróżnienia (w kolejności alfabetycznej):
Dmitry Ablogin (Rosja) 
Antoine de Grolée (Francja)

Nagrody specjalne:
Nagroda za najlepsze wykonanie mazurków, ufundowana przez Polskie Radio (3.000 €) – Krzysztof Książek (Polska)

Nagrody pozaregulaminowe:
Nagroda dla pianisty reprezentującego Polskę najwyżej ocenionego przez Jury Konkursu, ufundowana przez PKN ORLEN (5.000 €) – Tomasz Ritter (Polska)

Nagroda dla laureata pierwszej nagrody regulaminowej Konkursu, ufundowana przez przedsiębiorstwo „Siemaszko” z siedzibą w Szczecinie (10.000 zł) – Tomasz Ritter (Polska)

Nagroda Orkiestry XVIII Wieku:
Aleksandra Świgut (Polska)
Krzysztof Książek (Polska)

Konkursową rywalizację 4 września rozpoczęło 30 pianistów z 9 krajów (16 z Polski, 4 z Japonii, 2 z Chin, 2 z Francji, 2 z Rosji i po 1 z USA, Ukrainy, Belgii i Rumunii). Spośród 15 muzyków, którzy uczestniczyli w przesłuchaniach drugiego etapu, 6 zakwalifikowało się do finału. Uczestnikom podczas finałów towarzyszyła Orkiestra XVIII Wieku pod batutą maestro Grzegorza Nowaka.

Koncert laureatów i ceremonia wręczenia nagród odbędą się 14 września w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Transmisję  z tego wydarzenia będzie można śledzić w TVP Kultura, Programie Drugim Polskiego Radia oraz na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Organizatorem I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Mecenas Konkursu – PKN Orlen
Partner Główny Konkursu – Totalizator Sportowy

Sponsor Konkursu – KGHM Polska MiedźWspółorganizatorami Konkursu są Program Drugi Polskiego Radia oraz Telewizja Polska.

 

13 września 2018