AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

back
„Tyle rzeczy za piórem zostaje". Autografy listów Fryderyka Chopina w Muzeum Chopina.

„Tyle rzeczy za piórem zostaje". Autografy listów Fryderyka Chopina w Muzeum Chopina. „Tyle rzeczy za piórem zostaje". Autografy listów Fryderyka Chopina w Muzeum Chopina.

20 maja w Muzeum Fryderyka Chopina udostępniona zostanie wystawa czasowa prezentująca autografy listów polskiego kompozytora, pozyskane do zbiorów Muzeum w ciągu ostatnich kilku lat. Wydarzenie to ma charakter wyjątkowy – niektóre z listów nigdy wcześniej nie były publikowane ani eksponowane. Wystawa nie tylko przybliża nam postać kompozytora, ale pozwala również zajrzeć w głąb epoki, w której Chopin żył i tworzył.

Ekspozycja obejmuje dwanaście najciekawszych obiektów epistolograficznych, pozyskanych do Muzeum Fryderyka Chopina w latach 2011-2017 za pośrednictwem domów aukcyjnych, w międzynarodowych antykwariatach i od osób prywatnych. Wszystkim listom towarzyszy opis kontekstu ich powstania i transliteracja zapisu pozwalająca zapoznać się z pierwotną treścią nie poddaną zmianom redakcyjnym. Autografy są przykładami zarówno oficjalnej, jak i prywatnej korespondencji kompozytora. Wśród nich odnajdziemy między innymi listy do znanych w owym czasie muzyków i wydawców muzycznych, ale również bardzo osobiste wiadomości do przyjaciół Chopina – Wojciecha Grzymały czy Juliana Fontany.

Wystawa porusza również aspekty konserwatorskie wynikające ze specyfiki XIX-wiecznych papierowych dokumentów, które mają wpływ na ich przechowywanie i udostępnianie. Na przykładzie jednego z listów ukazana została złożoność materiału badawczego, jakim jest sam rękopis w rozumieniu obiektu muzealnego – z perspektywy jego substancji, proweniencji oraz treści.

Autografy prezentowane na wystawie są jedynie drobną częścią kolekcji Muzeum Chopina. Rzadko jednak – ze względu na zalecenia konserwatorskie – można je oglądać w tak pokaźnej ilości.

Wystawa czasowa „Tyle rzeczy za piórem zostaje". Autografy listów Fryderyka Chopina w Muzeum Chopina.

20 maja - 30 czerwca 2018 r.

Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina

Sala wystaw czasowych

ul. Okólnik 1, Warszawa

Wejście na wystawę w cenie biletu do Muzeum, w niedziele wstęp bezpłatny.

więcej informacji: www.pl.chopin.nifc.pl, www.chopin.museum

kontakt dla mediów: Ewa Chamczyk: echamczyk@nifc.pl , Łukasz Kaczmarowski: lkaczmarowski@nifc.pl.

17 maja 2018