AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

back
Opera Chopina – Fryderyk w Teatrze Narodowym

Opera Chopina – Fryderyk w Teatrze Narodowym Opera Chopina – Fryderyk w Teatrze Narodowym

21 marca w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie odbył się wernisaż wystawy czasowej zatytułowanej Opera Chopina – Fryderyk w Teatrze Narodowym. Wystawa poświęcona jest wyjątkowej pasji kompozytora – operze. Zamiłowanie Chopina do opery narodziło się i rozwijało w Warszawie, przede wszystkim w Teatrze Narodowym przy placu Krasińskich.

Wystawa porusza niezwykle interesujący temat dotyczący życia i twórczości Fryderyka Chopina – jego pasję do opery, a w szczególności do pięknego wirtuozowskiego śpiewu bel canto, która towarzyszyła kompozytorowi przez całe życie. Był niemal codziennym gościem teatru, a w jego listach można przeczytać liczne opisy przedstawień operowych oraz wokalnych umiejętności artystów. Młody Fryderyk stanie się naszym przewodnikiem po świecie opery.

Wystawa jest także okazją do przybliżenia działalności Teatru Narodowego przy placu Krasińskich w Warszawie, który mimo trudnej sytuacji politycznej i finansowej był w tamtym okresie niezwykle prężnym ośrodkiem kultury. Pełnił funkcję rozrywkową, edukacyjną, a przede wszystkim patriotyczną – z jednej strony pozwalał melomanom przenieść się do świata baśni i fantazji, z drugiej budował poczucie tożsamości narodowej Polaków pozbawionych własnej państwowości.

Na ekspozycji można obejrzeć m.in. oryginalny rękopis Fryderyka Chopina inspirowany operą: Wariacje B-dur op. 2 na temat duetu Là ci darem la mano z opery Don Giovanni Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz wiele innych operowych cudowności m.in. projekty scenograficzne i rekwizyty teatralne oraz kostiumy z największych polskich zbiorów. Wystawie towarzyszy bogata oferta edukacyjna, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Wystawa Opera Chopina – Fryderyk w Teatrze Narodowym potrwa do 25 czerwca 2017 roku. Wstęp na wystawę w cenie biletu do Muzeum, w niedziele wstęp bezpłatny.

Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1, Warszawa.

Kurator wystawy: Anna Adamusińska-Tasak

Autorem projektu wystawy: Studio Robot

22 marca 2017


Galeria fotografii »
 
mini mini
mini mini
mini mini
mini mini
mini mini
mini mini
mini mini