AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

back
Już trzy lata grają Chopina na ulicach

Już trzy lata grają Chopina na ulicach Już trzy lata grają Chopina na ulicach

To już trzy lata. W tym czasie warszawiacy bardzo je polubili, a dla wielu turystów stały się obowiązkową atrakcją miasta. Chodzi o multimedialne ławeczki grające utwory Chopina. Właśnie obchodzą swoje kolejne urodziny.

 

Wykonane z polerowanego czarnego kamienia ławeczki Chopina zostały ustawione w 15 miejscach na Trakcie Królewskim u progu Roku Chopinowskiego, który obchodziliśmy w 2010 r. Od razu stały się wielką atrakcją. Ich niekonwencjonalna forma od początku budziły duże zaciekawienie – według badań, w 2010 roku widziało je 71 procent warszawiaków.

Na czym polega funkcjonowanie chopinowskich ławeczek? Można na nich oczywiście usiąść i odpocząć, ale najciekawsze jest to, że po naciśnięciu przycisku można przy tym posłuchać jednego z utworów Chopina. Z krótkiego opisu dowiemy się, dlaczego ławeczka stoi akurat przed danym budynkiem czy obiektem i jaki był ich związek z kompozytorem. Natomiast dzięki fotokodom można pobrać aplikację zawierającą audioprzewodnik chopinowski – przez trzy lata pobrano go około 25 tysięcy razy. Dodatkowo na siedzisku zamieszczona jest mapa informująca, gdzie można znaleźć kolejne ławki.

Ławeczki są na bieżąco konserwowane, dlatego odtwarzają muzykę podczas upałów, a co ważniejsze – także przy dużych mrozach. Np. elementy elektroniczne są w stanie funkcjonować przy temperaturach od -40 do +85 stopni Celsjusza. Zarząd Oczyszczania Miasta, który odpowiada za ławeczki, rozpisał właśnie kolejny przetarg na ich serwisowanie oraz obsługę i naprawę układów elektronicznych zamontowywanych w poszczególnych meblach.

Do tej pory najbardziej eksploatowana przez słuchaczy okazała się ławeczka stojąca przed Pałacem Staszica przy ul. Nowy Świat. – Elementem, który był najczęściej naprawiany, to elektroniczny włącznik muzyki, który uruchamia odtwarzanie po 15 sekundach. Niecierpliwi naciskając go bardzo mocno, chcieli ten proces przyśpieszyć – informuje stołeczny Ratusz.

Ławeczki Chopina, które stały się elementem kampanii „Warszawa miastem Chopina” prowadzonej przez Biuro Promocji Miasta, są pomysłem Towarzystwa Projektowego, które stworzyło Miejski System Informacji oraz zaprojektowało meble miejskie na Krakowskim Przedmieściu. Ławeczki można znaleźć w następujących miejscach: pl. Krasińskich, ul. Miodowa, ul. Kozia, Konserwatorium Muzycznym, Pałac Wesslów, Pałac Radziwiłłów, Pałac Saski, Ogród Saski, Kościół Wizytek, Pałac Kazimierzowski, Pałac Czapskich, Kościół św. Krzyża, Pałac Zamoyskich, Pałac Gnińskich – Ostrogskich, Pomnik Chopina w Łazienkach.

Autor: Piotr Halicki
Źródło: Onet

17 stycznia 2013