EDUKACJA EDUKACJA

Dzień Świętego Mikołaja w Muzeum Fryderyka Chopina Dzień Świętego Mikołaja w Muzeum Fryderyka Chopina

Dzień Świętego Mikołaja to co roku dla Muzeum Chopina podwójna okazja do świętowania. Można więc spodziewać się tradycyjnych przedświątecznych upominków, ale także wielu twórczych wyzwań w formie rozmaitych warsztatów, których zrealizowanie pozwoli dzieciom zasłużyć na przygotowane prezenty oraz uczcić imieniny ojca Fryderyka Chopina - Mikołaja.

Więcej informacji:

Dział Edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

tel. (+48 22) 44 16 259

edukacja@nifc.pl

 

Barokowy Dzień Świętego Mikołaja w Muzeum Fryderyka Chopina

Dzień Świętego Mikołaja w Muzeum Fryderyka Chopina będzie spotkaniem z Janem Sebastianem Bachem i muzyką baroku, której ukoronowanie stanowi jego twórczość. Słynny interpretator jego twórczości Ramin Bahrami w napisanej z myślą o dzieciach książce nazwał Bacha „dziadkiem muzyki”. A ponieważ od dziadków dzieci mogą się zawsze wiele dowiedzieć, w Dniu Świętego Mikołaja w Muzeum Chopina dziadek Bach będzie czekał na nie gotów opowiedzieć o swoim życiu i muzyce. Z pewnością odpowie też na wszystkie pytania. Dzieci uczestniczyć będą również w opatrzonym edukacyjnym komentarzem koncercie muzyki Bacha w wykonaniu Altberg Ensamble. Po koncercie dwójka tancerzy z Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” zaprosi dzieci do tańca, pozwalając zrozumieć, jak wyglądały tańce, których muzyczne opracowania składały się na bachowskie suity. A ponieważ Dzień Świętego Mikołaja to czas obdarowywania się prezentami, podczas warsztatu plastycznego dzieci przygotują ozdoby w barokowym stylu, które będą mogły później podarować swoim bliskim. Tego dnia hol główny muzeum wypełni się również barokową muzyką w wykonaniu uczniów warszawskich szkół muzycznych. Na Dzień Świętego Mikołaja zapraszamy zarówno klasy ze szkół podstawowych, jak i indywidualnych zwiedzających.

oprawa muzyczna: Altberg Ensamble, komentarz edukacyjny: Jan Hutek

interpretacja aktorska książki Dziadek Bach Ramina Bahramiego: Wojciech Starostecki

warsztat muzyczny: Natalia Czekała

warsztat plastyczny: Małgorzata Brus

6.12.2017, g. 10.00-16.00

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

wstęp bezpłatny, po uprzedniej rezerwacji pod nr. tel. (22) 44 16 259 lub mailowo: edukacja@nifc.pl 

 

***

Poprzednie edycje:

6 grudnia 2016, g. 11.00-17.00

6 grudnia Narodowy Instytut Fryderyka Chopina tradycyjnie z okazji Dnia Świętego Mikołaja zaprasza dzieci do wspólnego spotkania z muzyką przy choince, by poznały urok muzyki dwóch wielkich polskich kompozytorów: Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.

 

4 grudnia 2015, g. 11.00-17.00

„Jakby dla mnie umyślnie, co dzień dają coś nowego w teatrze!" - napisał Fryderyk Chopin z Berlina w 1828 roku, zafascynowany magią sceny. Tryumf święciły wówczas nie tylko teatry publiczne, ale również amatorskie, stanowiąc ulubioną rozrywkę XIX-wiecznego społeczeństwa, także rodziny Chopinów. Młodziutki kompozytor wraz z siostrą Emilią założyli Towarzystwo Literacko-Rozrywkowe, którego członkowie odgrywali scenki i recytowali. Razem napisali ponadto komedię wierszem Omyłka, czyli Mniemany filut, w której z powodzeniem rolę Burmistrza Tęgobrzucha odegrał... sam pianista, posiadający ponadprzeciętny talent sceniczny i parodystyczny.

250-lecie Teatru Narodowego w Polsce oraz żywe zainteresowanie Chopina teatrem uczcimy warsztatami aktorskimi, podczas których zaprosimy do scenicznego świata, poznamy podstawowe zasady teatralne, dowiemy się, jak zbudować postać tworząc sceny z życia Fryderyka, a poprzez wspólne zabawy pobudzimy wrażliwość dzieci na pracę z partnerem na scenie.

Zapraszamy ponadto na warsztaty scenograficzne oraz czytanie bajek i poezji o tematyce chopinowskiej, muzycznej, teatralnej i bożonarodzeniowej w interpretacji aktorskiej. Gości powitamy kolędami zagranymi na fortepianie, wiolonczeli i trąbce, zaś na ekspozycji spotkamy się z Fryderykiem i jego bliskimi, którzy odświętnie ubrani oprowadzą nas po Muzeum Fryderyka Chopina. Teatralne Mikołajki zwieńczymy koncertem na trąbkę, puzon, tubę i waltornię, wspólnym śpiewem i wręczeniem prezentów przez Świętego Mikołaja.

Wstęp wolny! Zapraszamy!