Dzień Dziecka Dzień Dziecka

VII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli „Rytm w sztukach”

VII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli „Rytm w sztukach” VII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli „Rytm w sztukach”

VII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli „Rytm w sztukach”

5 czerwca 2016

 

Łączy muzykę, taniec, rzeźbę, architekturę, literaturę, przyrodę i wiele aspektów życia. Rytm, podstawowe pojęcie w sztuce i jeden z wątków wystawy czasowej w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, stał się tematem przewodnim Dnia Dziecka w Żelazowej Woli. Za nami siódme już na artystyczne, rodzinne święto, które spędziliśmy z wybitnymi artystami reprezentującymi różne dziedziny sztuki.

Z dr Leszkiem Lorentem z Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie odbyliśmy perkusyjną podróż do najdalszych zakątków świata, zagraliśmy na egzotycznych instrumentach, takich jak damaru czy krotale oraz dowiedzieliśmy się, jak wykonać instrument z przedmiotów codziennego użytku.

Rytm wytańczyliśmy z Marią Stokłosą, tancerką i choreografką, przewodniczącą Rady Programowej ds. tańca Instytutu Muzyki i Tańca, stypendystką MKiDN, współpracującą z najwybitniejszymi artystami z całego świata, która stworzyła m.in. taneczne interpretacje do muzyki Chopina czy Lutosławskiego.

Dr Rafał Rychter, prodziekan Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, odtworzył pracownię rzeźbiarską, w której przyglądaliśmy się procesowi twórczemu artysty oraz wykonaliśmy mały szkic postaci z gliny, zaś Aleksandra Mazurkiewicz z Pracowni Medalierskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych stworzyła z uczestnikami warsztatu podobiznę Fryderyka Chopina techniką medalierską.

Po raz kolejny zaproponowaliśmy warsztaty umuzykalniające dla niemowląt wg metody Gordona prowadzone przez Anitę Wleklińską, autorkę audycji i prowadzącą koncerty dla najmłodszych.

W modernistycznym parku otaczającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina przeprowadziliśmy grę terenową z nagrodami, poświęconą rytmom w przyrodzie, zaś rodzice mogli wysłuchać porad architekta krajobrazu Jakuba Botwiny, który opowiedział, jak zaprowadzić rytm w ogrodzie przydomowym. Nie zabrakło również wspólnego sadzonkowania.

Rytm odkryliśmy także w dziełach Witolda Lutosławskiego i Juliana Tuwima. Do wierszy poety kompozytor stworzył piosenki, które stały się punktem wyjścia do ćwiczeń aktorskich prowadzonych przez Jolantę Denejko, reżyserkę współpracującą z różnymi scenami teatralnymi i autorkę wielu warsztatów dla dzieci. Finałem był recital fortepianowy, podczas którego usłyszeliśmy m.in. „Rzeczkę” i "Ptasie plotki” w wykonaniu Moniki Łopuszyńskiej i Karoliny Tańskiej.

Usłyszeliśmy ponadto recitale Krzysztofa Książka, laureatów 24. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni oraz koncerty uczniów szkoły muzycznej w Sochaczewie.

5 czerwca 2016 roku
godz. 10.00-17.00
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli