Dzień Dziecka Dzień Dziecka

VI Dzień Dziecka w Żelazowej Woli

VI Dzień Dziecka w Żelazowej Woli VI Dzień Dziecka w Żelazowej Woli

VI Dzień Dziecka w Żelazowej Woli
U Chopinów i Skarbków
31 maja 2015 

Obyczajowość w dziewiętnastym stuleciu - historia Żelazowej Woli na tle historii, kultury oraz zwyczajów i mody tych czasów - stały się motywem przewodnim VI Dnia Dziecka w Żelazowej Woli. Organizowany 31 maja 2015 przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina piknik stał się doskonałą okazją do rodzinnego świętowania i przyciągnął ponad 5000 osób.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku na najmłodszych czekały niezliczone atrakcje, w tym koncerty i warsztaty oraz liczne niespodzianki. Tegoroczny Dzień Dziecka miał wyjątkowy charakter: został uświetniony przez szczególne wydarzenie – otwarcie trzeciej w historii powojennej Polski stałej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała prof. Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z dr Arturem Szklenerem – Dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Nowa stała ekspozycja akcentuje powiązania Żelazowej Woli z dwoma rodzinami: Chopinów i Skarbków, prezentując ich historię na tle tego miejsca. Przed otwarciem oraz w jego trakcie miał miejsce artystyczny piknik – radosne i barwne spotkanie z kulturą i sztuką z okazji Dnia Dziecka, pod tytułem U Chopinów i Skarbków. Na dzieci czekały niespodzianki specjalnie przygotowane na tę okazję, m.in. gra terenowa, warsztaty taneczne prowadzone przez Balet Dworski Cracovia Danza, a także warsztaty śpiewu, kostiumologiczne, rękodzielnicze czy florystyczne, a nawet zajęcia umuzykalniające dla niemowląt. Najmłodsi mogli również stworzyć wielkoformatowe makiety XIX-wiecznego dworu oraz posłuchać bajek opowiadanych dzieciom w czasach Chopina, a także twórczo spędzić czas w Strefie Malucha.

Nie mogło zabraknąć muzyki Chopina wykonywanej na żywo przez uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie oraz laureatki 23. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, Gabrieli Sęk-Mastej. W ramach tradycyjnych niedzielnych recitali wystąpili dwaj uczestnicy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Łukasz Mikołajczyk (godz. 12.30) oraz Piotr Nowak (godz. 15.00).

VI Dzień Dziecka w Żelazowej Woli był wspaniałą okazją, by choć na chwilę przenieść się w czasie i poczuć realia XIX-wiecznego życia.