Dzień Dziecka Dzień Dziecka

V Dzień Dziecka w Żelazowej Woli

V Dzień Dziecka w Żelazowej Woli V Dzień Dziecka w Żelazowej Woli

W niedzielę, 1 czerwca 2014, odbył się piąty Dzień Dziecka w Żelazowej Woli, w którym wzięło udział blisko 6000 osób. Tematem przewodnim tegorocznej edycji, ze względu na obchody Roku Oskara Kolberga, był folklor.

Jak co roku na najmłodszych czekały niezliczone atrakcje przygotowane przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, m.in.: warsztaty tańca ludowego przeprowadzone przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej Chodowiacy, warsztaty wycinankowe pod czujnym okiem pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, a także spektakl „Mały Chopin” w wykonaniu Antoniego Barłowskiego. Poza tym dzieci wysłuchały ludowych bajek w aktorskiej interpretacji Grzegorza Miłosza Martyny, obejrzały filmy o tematyce etnomuzykologicznej i etnograficznej, a także wzięły udział w tworzeniu runa parkowego. Ponadto, każdy z uczestników miał okazję spróbować swoich sił w warsztatach śpiewu tradycyjnego Nasty Niakrasavej, warsztatach malarskich oraz w nieco tajemniczych zajęciach Zagraj z gruszki i z pietruszki.

W ramach Niedzielnych Koncertów w Żelazowej Woli w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina wystąpili Marek Bracha i Szczepan Kończal. Goście Parku w Żelazowej Woli wysłuchali recitali laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, a także muzycznych interpretacji multiinstrumentalisty Zbigniewa Wałacha oraz dzieci ze szkół muzycznych z Sochaczewa i Warszawy. Ponadto, jak co roku, na uczestników czekały takie atrakcje, jak gra terenowa, Wyspa Maluchów przygotowana przez Wyspy Leonarda – Akademię dzieci ciekawych świata, oraz basen z klockami Lego. Nie zabrakło miejsca dla dorosłych – Czytelni, gdzie rodzice, bacznie obserwując swoje pociechy, mogli wypożyczyć książkę (publikacje wydane przez NIFC) i odpocząć na leżakach.

Warsztaty: 

 • Gra terenowa - rodzinna gra terenowa, której tematem przewodnim była kultura ludowa. W 5 punktach rozmieszczonych na terenie Parku, a także podczas rozmowy z Oskarem Kolbergiem należało zebrać wszystkie odpowiedzi na pytania. Po ukończeniu gry każdy z uczestników otrzymał publikację książkową, przypinkę i pocztówkę. Ponadto, wśród osób, które ukończyły grę, zostały rozlosowane nagrody w postaci wydawnictw książkowych i płytowych związanych z Fryderykiem Chopinem.
 • Warsztaty wycinankowe prowadzone przez Państwowe Muzeum Etnograficzne – dzieci miały szansę samodzielnie stworzyć wycinankę, którą zabrały ze sobą do domu.
 • Wyspa Maluchów – stanowisko, gdzie najmłodsze dzieci mogły bezpiecznie bawić się zabawkami specjalnie dla Nich przygotowanymi.
 • Warsztaty śpiewu tradycyjnego prowadzone przez Nastę Niakrasavę – uczestnicy mogli zgłębić tajniki białoruskiego śpiewu tradycyjnego.
 • Spektakl Mały Chopin w wykonaniu Antoniego Barłowskiego to edukacyjna historia opowiadająca o dzieciństwie wielkiego polskiego wirtuoza Fryderyka Chopina.
 • Zagraj z gruszki i z pietruszki – Czy da się zagrać na marchewce, rzodkiewce i pietruszce? A może zrobić gitarę z balonów? Dzieci pod czujnym okiem instruktorów mogły wykonać instrumenty z warzyw i stać się członkami warzywnej orkiestry.


Harmonogram:

Etiuda:

 • 11.00 – 12.00 – recital uczniów PSM I i II st. im. F. Chopina w Sochaczewie
 • 13.00 – 13.30 – recital Laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni
 • 14.00 – 14.30 – recital uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. K. Szymanowskiego w Warszawie
 • 14.30 – 15.00 – losowanie nagród dla uczestników gry terenowej
 • 16.00 – 17.00 - recital Laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni

Udostępnienie fortepianu dzięki uprzejmości firmy YAMAHA

Barkarola:

 • 11.00 – 11.30 – koncert Zbigniewa Wałacha
 • 13.00 – 14.00 – koncert zespołu Chodowiacy
 • 14.00 – 14.45 - warsztaty tańca ludowego (I tura)
 • 16.00 – 16.45 – warsztaty tańca ludowego (II tura)

 Recitale w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina:

 • 12.00 – 12.45 – recital Marka Brachy
 • 15.00 – 15.45 – recital Szczepana Kończala

 

Partnerami tegorocznego Dnia Dziecka byli: Yamaha, Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Chopin Store i Hotel Chopin.

Partnerami medialnymi: Radio Bajka, Qlturka.pl, Ryms i Dziecko w Warszawie.