Dzień Dziecka Dzień Dziecka

II Dzień Dziecka w Żelazowej Woli

II Dzień Dziecka w Żelazowej Woli II Dzień Dziecka w Żelazowej Woli

29 maja 2011 odbył się drugi Dzień Dziecka w Żelazowej Woli - dzień pełen atrakcji, gier, zabaw i konkursów z nagrodami a także pełny muzyki Chopina.  

Fotoreportaż: M. Dusza, M. Majchrzak

PROGRAM - II DZIEŃ DZIECKA, 2011

10.30-11.00 – recital Marka Brachy (sala w Dworku)
11.00 – Spotkanie z Lidią Kućmierz, autorka czyta fragmenty swojej książki, podpisuje egzemplarze książek (scena przed Dworkiem)
12.00-12.45 – recital Lidii Grychtołównej (sala w Dworku)
12.45-13.30 – spotkanie z Michałem Rusinkiem, autor czyta fragmenty „Małego Chopina” (scena przed Dworkiem)
13.30-15.00 – spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim (scena przed Dworkiem)
14.00-15.00 – spotkanie z Mariolą Wojtkiewicz, autorką książki „Żelazowa Wola” (scena przed Dworkiem)
15.00-15.45 – recital Jerzego Sterczyńskiego (sala w Dworku)
15.45-16.15 – spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel i Józefem Wilkoniem, autorzy opowiadają o książce „Jaśnie Pan Pichon” (scena przed Dworkiem)
16.15-16.45 - promocja książki „Tajemnicze Dźwięki” autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel (scena przed Dworkiem)
16.45 – rozstrzygnięcie konkursu na prace plastyczne, losowanie nagród (scena przed Dworkiem)
17.00-17.45 – recital Marka Brachy (sala w Dworku)
17.45 – zakończenie Dnia Dziecka (scena przed Dworkiem)

Spotkania poprowadziła Katarzyna Pruchnicka
program Trzeci Polskiego Radia

 

ATRAKCJE - II DZIEŃ DZIECKA, 2011

Oto niektóre z atrakcji, które czekały tego dnia na naszych gości:

Malarstwo

Dzieci poznawały dzieła artystów epoki romantyzmu i mogły zmierzyć się z własnymi zdolnościami. Praca odbywała się pod kierunkiem artystów plastyków. Z prac dzieci powstała wystawa zaś uczestnicy wzięli udział w konkursie z nagrodami.

Rękodzieło

W strefie tej dominowała atmosfera twórczości, kreatywności, eksperymentowania. Wszystkie wykonane prace uczestnicy mogli zabrać do domu, jako znakomite prezenty ze spotkania. Warsztaty prowadzone były pod okiem specjalistów.

Dzieci próbowały też wykonać i ozdobić proste instrumenty Orffa (pudełko akustyczne, ksylofon, grzechotki, marakasy).

Biżuteria

Tradycyjnie już na uczestników imprezy czekały warsztaty ręcznie wykonywanej biżuterii. Tysiące kolorowych paciorków, koralików z których można było wykonać naszyjnik, spinkę, bransoletkę czy kolczyki z motywem muzycznym.

Bajka

Fascynująca podróż w towarzystwie znanego autora bajek dla dzieci do krainy wyobraźni. Dzieci miały okazję poznać warsztat pracy autora bajki od powstania pomysłu poprzez jego graficzną ilustrację aż do opublikowania w formie książkowej.

Rzeźba

Pracownia rzeźbiarska była strefą dla prawdziwych artystów. Tutaj najbardziej wytrwali mogli poznać warsztat pracy rzeźbiarza. Dzieci oraz dorośli spróbowali odtworzyć popiersie Fryderyka Chopina w bardzo plastycznym materiale jakim jest mydło. Zdolności manualne, wyobraźnia przestrzenna, dłuta, dłutka, rysiki, dobra zabawa towarzyszyła wszystkim chętnym odkrycia swojego talentu.

Wyspa Maluchów

Dla maluchów przygotowaliśmy ogródek, w którym bardzo bezpiecznie mogły spędzić wiele radosnych chwil. Razem z opiekunkami, zarówno maluchy jak i starszaki bawiły się w jordanowskim placu zabaw pośród domków, tuneli, równoważni, zjeżdżalni, huśtawek, małych karuzeli. Dodatkowa atrakcja – malowanie buziek. Uzupełnieniem programu była strefa zajęć ruchowych, sportowych, zręcznościowych dla małych dzieci oraz mały, dmuchany basenik z piłeczkami.

Wyspa Sztuki (Wyspa – Barkarola)

Zaproponowaliśmy także program sceniczny dla dzieci i młodzieży pt. Żywiołowy Chopin, oparty na motywach programu „Siostry Chopina”, w którym wystąpili aktorzy-animatorzy w strojach z epoki i opowiadali o swoim małym bracie Frycku. Program obfitował w elementy muzyczne – taniec, śpiew, wspólne wykonanie piosenki oraz liczne konkursy dla małych, średnich oraz dużych dzieci a także ich opiekunów na temat twórczości Fryderyka Chopina i był realizowany w kilku wejściach w trakcie całego dnia.

Edukacyjna Gra Terenowa

W drugiej edycji pikniku rozganizowany został szlak historyczny poświęcony podróżom Chopina.

Każdy chętny mógł zgłosić swój udział w grze w punkcie rejestracyjnym, otrzymał kartę startową w formie mapy. W terenie zlokalizowanych było kilkanaście oznakowanych punktów, w których znajdowały się dalsze wskazówki niezbędne do kontynuowania gry.

HISTORIA - I DZIEŃ DZIECKA, 2010

W Roku Chopinowskim Dzień Dziecka w  Żelazowej Woli organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przyciągnął tłumy i odwiedziło nas ok. 6500 gości.

W tym dniu Żelazowa Wola była miejscem, w którym rządziły dzieci. Niezliczone zabawy, przedstawienia teatralne, spotkania z autorami książek Anną Czerwińską – Rydel i Michałem Rusinkiem, aktorem Zbigniewem Zamachowskim, występy dziecięcych pianistów i jedenastoletniej wiolonczelistki, wystawa prac Józefa Wilkonia, zabawa w podchody, warsztaty malarskie, florystyczne, zdjęcia z ludźmi z epoki Chopina, no i wojna na poduszki w basenie…

Rozdano 80 kilo krówek, 4000 znaczków okolicznościowych, 5000 płyt Menu Chopinowskie i wiele wiele innych atrakcji, sprawiło, że nasi najważniejsi mali goście byli szczęśliwi.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z I Dnia Dziecka z 2010 roku na stronie Muzeum Fryderyka Chopina: Dzień Dziecka 2010