KONCERTY KONCERTY

back

14 czerwca Tymoteusz Bies 14 czerwca Tymoteusz Bies

Czwartek, 14 czerwca 2018, godz. 18:00
Sala koncertowa Muzeum Fryderyka Chopina
Warszawa, ul. Okólnik 1

Tymoteusz Bies
Recital na fortepianie historycznym

Program:

  • F. Chopin – Ballada F-dur op. 38
  • F. Schubert – Drei Klavierstucke D 946, Nr. 1 in es-moll
  • F. Schubert – Drei Klavierstucke D 946, Nr. 2 in Es-dur

Tymoteusz Bies

22-letni pianista, student I roku studiów II stopnia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Laureat wielu prestiżowych konkursów pianistycznych i kameralnych, m. in. VIII Ogólnopolskiego Festiwalu „Chopinowskie interpretacje młodych” (III nagroda), czy

Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina (V nagroda - 2013, II nagroda - 2017).

Podczas 15 lat edukacji muzycznej współpracował z wieloma orkiestrami, m. in. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej (2005, 2009, 2014, 2016), Polską Orkiestrą Radiową (2013), Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (2014), czy Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej (2016).

Swoją wiedzę i umiejętności pogłębia pracując podczas kursów mistrzowskich ze światowej sławy pedagogami, wśród których znajdują się prof. Andrzej Jasiński, prof. Kevin Kenner, prof. Tobias Koch, prof. Janusz Olejniczak, prof. Piotr Paleczny, prof. Dang Thai-Son.

W swoim dorobku ma występy w salach koncertowych w kraju i zagranicą, m.in. w siedzibie NOSPR, w Filharmonii Narodowej, w Muzeum F. Chopina, w domu urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli, w Sankt Petersburgu, Paryżu, Kolonii; na 69 Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, czy na Festiwalu Chopin i Jego Europa. Jest laureatem stypendium Krystiana Zimermana (2016), stypendium Fundacji Piotra Klera (2016), stypendium Ministra Kultury (2015).

W 2015 roku zakwalifikował się do Polskiej Ekipy kandydatów do XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie; w 2016 roku uzyskał tytuł Półfinalisty Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

W bieżącym roku ukaże się debiutancki album pianisty, zawierający m. in. koncerty fortepianowe W.A. Mozarta i F. Chopina.