KONCERTY KONCERTY

IX Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" IX Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa"

IX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
"Chopin i jego Europa"

Od Chopina do Lutosławskiego
Warszawa, 15 sierpnia–1 września 2013

Organizacja: NARODOWY INSTYTUT FRYDERYKA CHOPINA 
Miasto Stołeczne Warszawa
Polskie Radio Program 2

Dyrektor artystyczny: Stanisław Leszczyński

  • Arcydzieła muzyki epoki romantyzmu w oryginalnym brzmieniu
  • Muzyka XIX wieku w konfrontacji ze współczesnością
  • Muzyka Polska: Chopin, Nowakowski, Janiewicz, Moniuszko, Szymanowski, Penderecki, Górecki, Lutosławski…
  • Wielcy twórcy XX wieku
  • Legendarne interpretacje, ciekawe debiuty

 

PROGRAM

 

Czwartek, 15 sierpnia, g. 20.00 Inauguracyjny koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Barry Douglas (fortepian) – laureat I nagrody Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1986)
Dang Thai Son (fortepian) – Zwycięzca X Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina (1980)

Rosyjska Orkiestra Narodowa
Krzysztof Penderecki (dyrygent)

w programie:

Witold Lutosławski: Muzyka żałobna na orkiestrę smyczkową
Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy e-moll op. 11
***
Krzysztof Penderecki: Koncert fortepianowy Zmartwychwstanie

 

Piątek, 16 sierpnia, g. 17.00 Recital fortepianowy
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej

Tobias Koch (fortepian historyczny)

w programie:

Karol Kurpiński:

  • Polonez d-moll
  • Polonez g-moll
  • Polonez Es-dur
  • Polonez C-dur

Józef Elsner: Rondo à la mazurek C-dur
Karol Kurpiński: Mazurek D-dur
Fryderyk Chopin: Mazurek g-moll op. 24 nr 1
Maria Szymanowska: Mazurek C-dur nr 17 z cyklu Vingt-quatre Mazurkas
Fryderyk Chopin: Mazurek cis-moll op. 50 nr 3
Ignacy Feliks Dobrzyński: Mazurek a-moll op. 37 nr 2
Karol Mikuli: Mazurek f-moll op. 4
Ignacy Friedman: Mazurek C-dur op. 49 nr 2
Fryderyk Chopin: Mazurek f-moll op. 68 nr 4
***
Franciszek Lessel: Wariacje a-moll op. 15 nr 1
Ryszard Wagner: Sonata A-dur op. 4

 

Piątek, 16 sierpnia, g. 20.00 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Gerhard Oppitz (fortepian) – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie (1977)

Rosyjska Orkiestra Narodowa
Mikhail Pletnev (dyrygent)

w programie:

Witold Lutosławski: Livre pour orchestre
Witold Lutosławski: Koncert fortepianowy
***
Igor Strawiński: Ognisty ptak (1945)

 

Sobota, 17 sierpnia, g. 20.00 Koncert symfoniczny

Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Nikolai Lugansky (fortepian) – zwycięzca Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie (1994)

Rosyjska Orkiestra Narodowa
Mikhail Pletnev (dyrygent)

w programie:

Sergiusz Rachmaninow: III Koncert fortepianowy d-moll op. 30
***
Aleksander Głazunow: Pory roku op. 67

 


Niedziela, 18 sierpnia, g. 22.00 Kościół św. Krzyża
Przed Sercem Chopina

Nadzwyczajny koncert kameralny w rocznice urodzin Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego

Wojciech Świtała - fortepian

Royal String Quartet:
Izabella Szałaj-Zimak - skrzypce pierwsze
Elwira Przybyłowska - skrzypce drugie
Marek Czech - altówka
Michał Pepol - wiolonczela

w programie:

Fryderyk Chopin: Largo (Preludium e-moll op. 28 nr 4)
Witold Lutosławski: Kwartet smyczkowy
Henryk Mikołaj Górecki: III Kwartet smyczkowy Pieśni śpiewają

 

Poniedziałek, 19 sierpnia, g. 17.00 Recital fortepianowy
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej

Nikolay Khozyainov – najmłodszy finalista XVI Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina

w programie:

Joseph Haydn: Sonata D-dur Hob. XVI:33

Fryderyk Chopin:

  • Ballada F-dur op. 38
  • 4 Mazurki op. 7
  • Barkarola Fis-dur op. 60

Ferenc Liszt:

  • "Liebesträume" As-dur nr 3 S. 541
  • Sonata h-moll S. 178

 

Poniedziałek, 19 sierpnia, g. 20.00 Koncert kameralny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Nelson Goerner (fortepian)
Lena Neudauer (skrzypce)
Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka)
Marcin Zdunik (wiolonczela)
Janusz Widzyk (kontrabas)

w programie:

Józef Nowakowski: Kwintet fortepianowy Es-dur op. 17
***
Franz Schubert: Kwintet fortepianowy A-dur D 667 Pstrąg

 

Wtorek, 20 sierpnia, g. 17.00 Koncert kameralny „Preludia”
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Wojciech Świtała (fortepian)

Nederlands Blazers Ensemble

w programie:

Fryderyk Chopin / Zygmunt Krauze: Preludia (polskie prawykonanie)*

*70 minutowa „rekompozycja” Preludiów Chopina, w której Zygmunt Krauze każe grać pianiście w oryginale, lecz w zmienionym porządku Preludia: 4-3-1-5-8-17-12-18-19-15-10-14-22-24-16, pomiędzy nimi umieszczając własne opracowania Preludiów: 2-7-6-9-11-20-23-21-13-10-16-4 w różnych wariantach obsady (2Ob, 2 Cl, 2Fg, 2 Cor, Tr, Tb, Vn, Cb) czasem z udziałe fortepianu „komentując” je dodatkowo 9 interludiami. W sumie cykl urasta do 36 cząstek, które niekiedy łączą się attacca.

 

Wtorek, 20 sierpnia, g. 20.00 Recital fortepianowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Cyprien Katsaris

w programie:

Cyprien Katsaris: Hommage à Liszt (improwizacje na tematy Verdiego, Wagnera)
Giuseppe Verdi: Preludium z opery La Traviata
Giuseppe Verdi: Inno e Marcia trionfale z opery Aida
Giuseppe Verdi/Ferenc Liszt: O Signore, dal tetto natio z opery Jerusalem (I Lombardi alla prima crociata)
Giuseppe Verdi/Ferenc Liszt: Salve Maria z opery Jerusalem (I Lombardi alla prima crociata)
Richard Wagner: Elsas Brautzug zum Münster z opery Lohengrin
Richard Wagner: Lohengrins Verweis an Elsa z opery Lohengrin
Richard Wagner/Ferenc Liszt: Isoldes Liebestod (Śmierć Izoldy) z opery Tristan
***
Ludwig van Beethoven: V Koncert fortepianowy Es-dur, op. 73 (transkrypcja na fortepiano solo: Cyprien Katsaris)

 

Środa, 21 sierpnia, g. 17.00 Recital fortepianowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Sebastian Knauer (fortepian współczesny i historyczny)

w programie:

Felix Mendelssohn: Pieśni bez słów - wybór (fortepian historyczny)

  • op. 19 nr 1
  • op. 53 nr 3
  • op. 53 nr 2
  • op. 30 nr 6
  • op. 85 nr 4

Felix Mendelssohn: Albumblatt e-moll op. 117
Ludwig van Beethoven: Sonata cis-moll op. 27 nr 2 Księżycowa
***
Fryderyk Chopin: (fortepian historyczny)

  • Nokturn g-moll op. 37 nr 1
  • Nokturn H-dur op. 32 nr 1

Franz Schubert: 4 Impromptus op. 90 D 899

  • nr 1 c-moll
  • nr 2 Es-dur
  • nr 3 Ges-dur
  • nr 4 As-dur

 

Środa, 21 sierpnia, g. 21.00 Spektakl teatralny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Barbara Wysocka

Polska Orkiestra Radiowa
Jacek Kaspszyk (dyrygent)

Spektakl pt. CHOPIN BEZ FORTEPIANU*

*Oba koncerty fortepianowe Chopina: f-moll op. 21 i e-moll op. 11 zabrzmią po raz pierwszy bez fortepianu: tekst literacki zastąpi partię instrumentu. Aktorka Barbara Wysocka (Paszport „Polityki” 2009) wykona literacką transkrypcję partii fortepianu. To wydarzenie - będące równocześnie koncertem i spektaklem teatralnym - reżyseruje Michał Zadara (Paszport „Polityki” 2007).

 

Czwartek, 22 sierpnia, g. 17.00 Recital fortepianowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Marc-André Hamelin

w programie:

Charles-Valentin Alkan: Aime-moi op. 15 nr 1 z cyklu Trois morceaux dans le genre patéthique

Fryderyk Chopin: Sonata h-moll op. 58

***

Ferenc Liszt:

  • Bénédiction de Dieu dans la solitude z cyklu Harmonies poétiques et religieuses
  • Venezia e Napoli S 159

 

Czwartek, 22 sierpnia, g. 20.00 Recital pieśni
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Ewa Podleś (kontralt)
Ewa Pobłocka (fortepian)

w programie:

Fryderyk Chopin:

  • Nokturn
  • Impromptu As-dur op. 29
  • Ballada As-dur op. 38

Fryderyk Chopin:

  • Gdzie lubi op. 74 nr 5
  • Pierścień op. 74 nr 14
  • Wojak op. 74 nr 10
  • Piosnka litewska op. 74 nr 16
  • Śliczny chłopiec op. 74 nr 8

Mieczysław Karłowicz:

  • Zasmuconej op. 1 nr 1
  • Śpi w blaskach nocy op. 3 nr 5
  • Z erotyków op. 3 nr 2
  • Skąd pierwsze gwiazdy op. 1 nr 2
  • Z nowa wiosną

Witold Lutosławski:

  • Dzwony cerkiewne
  • Wiatr

***

Johannes Brahms: 6 Klavierstücke, Op. 118

  • nr 1 Intermezzo a-moll
  • nr 2 Intermezzo A-dur
  • nr 3 Ballada g-moll
  • nr 4 Intermezzo f-moll
  • nr 5 Romance F-dur
  • nr 6 Intermezzo es-moll

Johannes Brahms: Zigeunerlieder op. 103

  • nr 1 He, Zigeuner
  • nr 2 Hochgetürmte Rimaflut
  • nr 3 Weißt ihr, wann mein Kindchen
  • nr 4 Lieber Gott, du weißt
  • nr 5 Brauner Bursche
  • nr 6 Röslein dreie
  • nr 7 Kommt dir manchmal in den Sinn
  • nr 11 Rote Abendwolken ziehn

 

Piątek, 23 sierpnia, g. 17.00 Koncert kameralny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Antonio Meneses (wiolonczela)
Maria João Pires (fortepian)

w programie:

Franz Schubert: Sonata a-moll Arpeggione D 821
Johannes Brahms: 3 Intermezza op. 117
***
Felix Mendelssohn: Lied ohne Worte (Pieśń bez słów) D-dur na wiolonczelę i fortepian op. 109
Johannes Brahms: I Sonata wiolonczelowa e-moll op. 38

 

Piątek, 23 sierpnia, g. 21.00 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Ewa Pobłocka (fortepian)**
Marc-André Hamelin (fortepian)*
Robert Cohen (wiolonczela)

Sinfonia Varsovia
Jerzy Maksymiuk (dyrygent)

w programie:

Witold Lutosławski: IV Symfonia
Witold Lutosławski: Koncert fortepianowy**
Witold Lutosławski: Koncert wiolonczelowy
Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy f-moll op. 21*

 

Sobota, 24 sierpnia, g. 19.00, Koncert kameralny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Piotr Anderszewski (fortepian)

Belcea Quartet

w programie:

Wolfgang Amadeus Mozart: Kwartet smyczkowy B-dur KV 589
Benjamin Britten: I Kwartet smyczkowy D-dur
***
Dmitri Szostakowicz: Kwintet fortepianowy g-moll op. 57

 

Sobota, 24 sierpnia, g. 22.00, Koncert kameralny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Gautier Capuçon (wiolonczela)
Frank Braley (fortepian)

w programie:

Felix Mendelssohn: II Sonata D-dur na wiolonczelę i fortepian op. 58
Benjamin Britten: Sonata C-dur na wiolonczelę i fortepian op. 65
***
Fryderyk Chopin: Sonata g-moll na wiolonczelę i fortepian op. 65

 

Niedziela, 25 sierpnia, g. 17.00 Koncert symfoniczny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Akiko Ebi (fortepian historyczny)**
Dina Yoffe (fortepian historyczny)*

Orkiestra XVIII wieku
Frans Brüggen (dyrygent)

w programie:

Karol Kurpiński: Bitwa pod Możajskiem (Wielka symfonia bitwę wyobrażająca)

Fryderyk Chopin:

  • Wariacje B-dur na temat arii La ci darem la mano z opery Don Giovanni W.A. Mozarta op. 2*
  • Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13*
  • Koncert fortepianowy e-moll op. 11**

 

Niedziela, 25 sierpnia, g. 21.00 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Maria João Pires (fortepian)*
Jan Lisiecki (fortepian)**

AUKSO (Orkiestra Kameralna Miasta Tychy)
Marek Moś (dyrygent)

w programie:

Witold Lutosławski: Preludia i fuga
Ludwig van Beethoven: IV Koncert fortepianowy G-dur op. 58*
***
Ludwig van Beethoven: III Koncert fortepianowy c-moll op. 37**

 

Niedziela, 25 sierpnia, g. 23.00
Prezentacja filmu "Bloody Douther", reż. Stephanie Argerich
Muzeum Fryderyka Chopina 

 

Poniedziałek, 26 sierpnia, g. 18.00 Koncert symfoniczny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Leszek Możdżer (fortepian)
Aleksandra Kuls (skrzypce)
Ryszard Groblewski (altówka)

AUKSO (Orkiestra Kameralna Miasta Tychy)
Marek Moś (dyrygent)

w programie:

Krzysztof Penderecki: Concerto doppio na skrzypce, altówkę i orkiestrę
Henryk Mikołaj Górecki: Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op. 40

***

Thomas Zehetmair (skrzypce)
Ruth Killius (altówka) 

Orkiestra XVIII wieku
Frans Brüggen (dyrygent)

w programie:

Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia Concertante Es-dur KV 364 na skrzypce, altówkę i orkiestrę

 

Poniedziałek, 26 sierpnia, g. 21.00 Recital fortepianowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Nelson Freire

w programie:

Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata A-dur KV 331
Johannes Brahms:

  • Capriccio d-moll op. 116 nr 1 
  • Intermezzo E-dur op. 116 nr 4
  • Ballada g-moll op. 118 nr 3
  • 4 Klavierstücke op. 119

***

Clause Debussy: Children's corner
Fryderyk Chopin:

  • Ballada f-moll op. 52 
  • Berceuse op. 57
  • Polonez As-dur op. 53

 

Poniedziałek, 26 sierpnia, g. 23.00
Prezentacja filmu "Bloody Daughter, reż. Stephanie Argerich
Muzeum Fryderyka Chopina

 

Wtorek, 27 sierpnia, g. 20.00 Koncert symfoniczny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Xavier de Maistre (harfa)

AUKSO (Orkiestra Kameralna Miasta Tychy)
Marek Moś (dyrygent)

w programie:

Witold Lutosławski: Uwertura smyczkowa
François-Adrien Boïeldieu: Koncert na harfę i orkiestrę C-dur op. 82

***

Zbigniew Pilch (skrzypce) 

Orkiestra XVIII wieku
Frans Brüggen (dyrygent)

w programie:

Feliks Janiewicz: V Koncert skrzypcowy e-moll
Johannes Brahms: Wariacje B-dur na temat Haydna op. 56a

 

Wtorek, 27 sierpnia, g. 21.00
Prezentacja filmu "Bloody Daughter", reż. Stephanie Argerich
Muzeum Fryderyka Chopina

 

Środa, 28 sierpnia, g. 20.00 Koncert symfoniczny

Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Martha Argerich (fortepian)
Nelson Freire (fortepian)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Jacek Kaspszyk (dyrygent)

w programie:

Witold Lutosławski: Koncert na orkiestrę
Manuel de Falla: Noce w ogrodach Hiszpanii G. 49
Sergiusz Prokofiew: III Koncert fortepianowy C-dur op. 26
Witold Lutosławski: Wariacje na temat Paganiniego (wersja na fortepian i orkiestrę)

 

Czwartek, 29 sierpnia, g. 17.00 Recital fortepianowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego

Jean-Efflam Bavouzet (fortepian)

w programie:

Ludwig van Beethoven:

  • Sonata g-moll op. 49 nr 1
  • Sonata G-dur op. 49 nr 2
  • Sonata C-dur op. 53 (Waldsteinowska)

***

Claude Debussy: Preludia (zeszyt 1)

 

Czwartek, 29 sierpnia, g. 20.00 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Ewa Podleś (kontralt)
Nicholas Angelich (fortepian)

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach 
Alexander Liebreich (dyrygent)

w programie:

Witold Lutosławski: III Symfonia
Karol Szymanowski: Trzy fragmenty z poematów Kasprowicza op. 5 (orkiestracja: Grzegorz Fitelberg)
***
Johannes Brahms: II Koncert fortepianowy B-dur op. 83

 

Czwartek, 29 sierpnia, g. 14.00 Setne urodziny Profesora Jana Ekiera
Muzeum Fryderyka Chopina

Maraton Chopinowski, Wystawa poświęcona Profesorowi

 

Piątek, 30 sierpnia, g. 17.00 Koncerty Chopina bez orkiestry
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej

Dina Yoffe - fortepian

w programie:

Fryderyk Chopin: (wersje na fortepian solo)

  • Koncert fortepianowy e-moll op. 11
  • Koncert fortepianowy f-moll op. 21

 

Piątek, 30 sierpnia, g. 20.00 Koncert symfoniczny
Sala koncertowa Filharmonii Narodowej

Benjamin Grosvenor (fortepian)*
Nelson Goerner (fortepian)**

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach 
Alexander Liebreich (dyrygent)

w programie:

Paweł Szymański: Sostenuto
Benjamin Britten: Koncert fortepianowy op. 13*
***
Piotr Czajkowski: I Koncert fortepianowy b-moll op. 23**

 

Sobota, 31 sierpnia, g. 20.00 Finałowy koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Nikolai Demidenko (fortepian historyczny)

The Orchestra of the Age of Enlightenment
Sir Roger Norrington (dyrygent)

w programie:

Stanisław Moniuszko: Uwertura koncertowa Bajka
Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy e-moll op. 11
***
Hector Berlioz: Symfonia fantastyczna op. 14 (pierwsze w Polsce wykonanie na instrumentach z epoki)

 

Niedziela, 1 września, g. 20.00 Nadzwyczajny koncert oratoryjny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Współorganizator koncertu: Filharmonia Narodowa

Carmen Giannattasio (sopran)
Mariana Pentcheva (alt)
Gustavo Porta (tenor)
Rafał Siwek (bas)

Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Jacek Kaspszyk (dyrygent)

w programie:

Giuseppe Verdi: Messa da Requiem (Requiem)

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie.

Informacje na temat cen biletów dostępne na stronie: Festiwal - Bilety

Informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatora odwołane zostały koncerty:

  • 17 sierpnia o godzinie 17.00 (Recital, Carmen Jessica Knoll)
  • 18 sierpnia o godzinie 18.00 (Koncert symfoniczny, Ensemble Cristofori i Arthur Schoonderwoerd)
  • 27 sierpnia o godzinie 23.00 (Nadzwyczajny koncert kameralny, Martha Argerich i przyjaciele)

Aktualizacja: 22.07.2013