KONCERTY KONCERTY

Koncerty w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina Koncerty w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

W rocznicę śmierci Fryderyka Chopina

Wolfgang Amadeus Mozart Requiem

Z okazji  157. rocznicy śmierci Kompozytora Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zorganizował dwa wyjątkowe koncerty. Program ich miał nawiązywać do uroczystości pogrzebowej Kompozytora, która odbyła się w kościele św. Magdaleny w Paryżu i podczas której, zgodnie z Jego życzeniem, zabrzmiało Requiem Mozarta.

W tym roku w Warszawie Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusa Mozarta zostało wykonane dwukrotnie (17 i 18 października) - po raz pierwszy w Polsce na instrumentach historycznych. Jak powszechnie wiadomo, swego Requiem Mozart nie zdołał dokończyć z powodu przedwczesnej śmierci. Uzupełnienie dokonane przez jego ucznia Süssmayra spotkało się ze sporą krytyką z różnych stron, w tym Brahmsa i R. Straussa. Nowsze uzupełnienia również pozostawiały wiele do życzenia. Teoretyk muzyczny Clemens Kemme, który ostatnio z powodzeniem dokonał nowej rekonstrukcji Mszy c-moll KV 427, zupełnie przerobił opracowanie Süssmayra. Ponownie przejrzał dokładnie wszystkie źródła i w konsekwencji dokomponował całkowicie nową wersję, która stanowi poważną próbę znacznego zbliżenia się do charakterystycznego stylu Mozarta. Zorkiestrował od nowa te części dzieła, do których Mozart skomponował jedynie partie wokalne i orkiestrowy bas (Sequentia, Offertorium) oraz poprawił kompozycję i orkiestrację tych części, które dokomponował Süssmayr na podstawie motywów przekazanych mu najprawdopodobniej przez Mozarta (Sanctus, Benedictus, Agnus Dei). W swojej instrumentacji Kemme "wyczyścił" brzmienie orkiestry i poprawił prowadzenie głosów, tym samym prostując główne problemy związane z wersją Süssmayra. Poza tym starał się dobrać barwy orkiestrowe według treści tekstu słownego, w ten sam sposób, w jaki Mozart tak kunsztownie czynił to w wielu innych utworach.

17 października o godz. 19.45 w Kościele św. Krzyża przy ul. Krakowskie Przedmieście 3 została wykonana wersja liturgiczna utworu, natomiast
18 października o godz. 20.00
w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zabrzmiała wersja koncertowa.

Wykonawcy koncertów:

Olga Pasiecznik - sopran
Urszula Kryger - mezzosopran
Mark Padmore - tenor
Robert Gierlach  - bas
AMFC Vocal Consort
Ryszard Zimak
- kierownik chóru
Orkiestra XVIII Wieku
Frans Brűggen
- dyrygent


Zaproszenia i bilety:

Koncert 17 października 2006 -  zaproszenia do odbioru w siedzibie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina (pl. Piłsudskiego 9) od 9.10.2006 w godz. 9-16. Ilość zaproszeń ograniczona.

Koncert 18 października 2006 - sprzedaż biletów w siedzibie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina od 9.10.2006 w godz. 9-16 oraz w kasie Studia Koncertowego PR (ul.Z. Modzelewskiego 59) na godzinę przed koncertem.


Organizatorzy: 
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Polskie Radio Program 2

Partner strategiczny:
Polski Koncern Naftowy Orlen SA

Patroni medialni: Polskie Radio Program 2, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, WIK, Warsaw Voice, Chopin in the World