MAŁA AKADEMIA CHOPINOWSKA MAŁA AKADEMIA CHOPINOWSKA

back

Mała Akademia Chopinowska. LATO Mała Akademia Chopinowska. LATO

Mała Akademia Chopinowska. LATO
Plenerowe warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 3-10 lat

Warszawa

Najkrótszy z muzycznych żartów, który brodę ma już pewnie tak długą, jak Brahms w sile wieku, brzmi: „Szedł Chopin, Mozart i… Bach!” W letniej odsłonie Małej Akademii Chopinowskiej takie żarty odłożymy na bok, ale z Fryderykiem, Wolfgangiem Amadeuszem i Janem Sebastianem zaprzyjaźnimy się na dobre. Warsztaty muzyczne, teatralne i plastyczne pozwolą młodym adeptom Akademii wniknąć w muzyczną tkankę całej gamy rozmaitych utworów fortepianowych, wśród których nie zabraknie sonaty na cztery ręce, kanonu, preludiów, wariacji i form tanecznych. W lipcowe soboty spotykać się będziemy z Chopinem i jego mistrzami, przygotowując się na sierpniową wystawę i festiwal. „Uczonych i czułych ująłem” – pisał Chopin po swoich pierwszych koncertach w Wiedniu. Będziemy więc poznawać tajniki muzycznej sztuki, nie zapominając ani na chwilę o pielęgnowaniu naszej wrażliwości.

  • 1.07: Na 4 ręce, kto da więcej! albo: Sonata na początek lata! Sonata KV 381 Mozarta
  • 8.07: Park zielony i kanony. Wariacje Goldbergowskie Bacha
  • 15.07: Z górki na mazurki. Mazurki z op. 56 Chopina
  • 22.07: Preludiowanie na śniadanie. Preludia Chopina i Bacha
  • 29.07: Wariacje na wakacje. Wariacje op. 2 Chopina


Soboty, 1, 8, 15, 22, 29 lipca, godz. 11.30-12.30, Skwer im. Bohdana Wodiczki przy Muzeum Chopina

 

Żelazowa Wola

Młody Fryderyk

Wybrane obiekty ekspozycji stałej i historia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina stają się punktem wyjścia do zajęć muzyczno-plastycznych dla dzieci w wieku 3-10 lat z rodzicami.  Poznamy Fryderyka jako kilku- i kilkunastoletniego chłopca żywo zainteresowanego otaczającą go kulturą muzyczną, w której tkwi jedno ze źródeł jego dzieł. Skupieni wokół fortepianu i opowieści o utworach, nauczymy się świadomie słuchać  dzieł Chopina, zaś podczas zajęć plastycznych odkryjemy sztuki wizualne i rzemieślnictwo  XIX wieku.

  • 2.07: W kulturze gestu i słowa
  • 9.07: Fryderyk i kultura żydowska
  • 16.07: Na czym „dudlił” Chopin?
  • 23.07: Chopin i śpiew
  • 30.07: Potpourri w muzyce i rękodziele

W każdą niedzielę lipca, godz. 11.30-12.30, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli.

WSTĘP WOLNY*

*W przypadku niesprzyjającej pogody zajęcia zostaną przeniesione do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie oraz do Pawilonu Preludium w Żelazowej Woli. Wówczas liczba miejsc jest ograniczona. Uczestnictwo w zajęciach jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie i filmowanie.