O Festiwalu O Festiwalu

8. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA
CHOPIN I JEGO CZASY W ORYGINALNYM BRZMIENIU
OD BACHA DO DEBUSSY'EGO I KILARA
17-31 sierpnia 2012 roku

Organizacja: NARODOWY INSTYTUT FRYDERYKA CHOPINA 

Dyrektor artystyczny: Stanisław Leszczyński

 

Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa" odbyła się w dniach 17-31 sierpnia. Tradycyjnie już festiwal zgromadził czołowe postaci światowego życia muzycznego. Przyjechali wielcy soliści i znakomite zespoły grające zarówno na instrumentach współczesnych jak i historycznych. Oprócz dzieł tytułowych bohaterów zabrzmiały utwory Beethovena, Brahmsa, Griega, Liszta, Mozarta, Paderewskiego, Ravela, Schumanna...

Usłyszeć można było ponadto rzadko wykonywaną muzyką polską, m.in. Franciszka Lessla i Feliksa Dobrzyńskiego Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego i Romana Maciejewskiego, a także młodych, utalentowanych polskich solistów: Aleksandrę Kuls i Michała Szymanowskiego. Pierwszy raz na festiwalu zabrzmiały koncerty Chopina w wersji kameralnej w interpretacji Kevina Kennera, Casal Quartet i Grzegorza Frankowskiego.

Po przerwie powrócili na nasze estrady:  Andreas Staier, Alexander Melnikov, Evgeni Koroliov, Nicholas Angelich i François-Frederic Guy. Howard Shelley, który wzbudził zachwyt międzynarodowej krytyki swym nagraniem koncertów Lessla i Dobrzyńskiego, wykonał je i nagra ponownie, tym razem z Concerto Köln na historycznych instrumentach z epoki. Jan Lisiecki z Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Christiana Zachariasa zagrał Koncert fortepianowy Schumanna. Po krótkiej przerwie swój wyjątkowo ważny udział w festiwalu miała Orkiestra XVIII Wieku Fransa Brüggena - tym razem wystąpił z triumfatorką ostatniego Konkursu Chopinowskiego Yulianną Avdeevą, dobrze znanym z nadzwyczajnej muzykalności Kristianem Bezuidenhoutem i zaliczaną do najlepszych obecnie skrzypków na świecie Isabelle Faust. Z orkiestrą tą zagrał też Janusz Olejniczak. Sensacją był także występ orkiestry Brüggena z Marthą Argerich i Marią João-Pires, które wykonały na instrumentach historycznych I i III Koncert fortepianowy Beethovena. Martha Argerich zapowiedziała również swój udział w koncercie kameralnym Od mazurka do tanga.

Na festiwalu debiut swój mieli: Dora Schwarzberg, Lucia Hall, Edna Stern,  Elena Lisitsian, Alexander Romanovsky, Hana Blažiková i Alejandro Petrasso. Wydarzeniem był także recital Cypriena Katsarisa i  Daniila Trifonova.

Dwa wieczory muzyczne połączone były z prezentacją chopinowskich książek – nowych pozycji wydawniczych Instytutu. Wzięli w nich udział znakomici muzycy: Nelson Goerner, Hana Blažiková i Wojciech Świtała.

Festiwal zakończył koncert w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod dyr. Jerzego Maksymiuka i triumfatora konkursu w Leeds z roku 1975 Dimitra Alexeeva oraz Valentiny Lisitsy, która wystąpiła w Warszawie bezpośrednio po wielkim sukcesie w londyńskiej Royal Albert Hall.

FORTEPIANY:

  • Steinway (2006)
  • Erard (1838, 1849)
  • Pleyel (1848)
  • Graf (kopia instrument z ok. 1819)
  • Yamaha CFX
  • Bösendorfer Imperial

ODWIEDŹ
STRONY: