O Festiwalu O Festiwalu

VII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny
CHOPIN I JEGO EUROPA
16 sierpnia – 1 września 2011

Chopin i jego Europa – festiwal, który przebojem wszedł do kalendarza najważniejszych wydarzeń kulturalnych Europy i w tym roku zgromadził plejadę wybitnych osobowości światowej pianistyki, takich jak: Elisabeth Leonskaja, Dina Yoffe, Ingrid Fliter, Plamena Mangova, Janina Fiałkowska, Alexander Lonquich, Denis Matsuev, Dmitri Alexeev, Alexei Lubimov i Nelson Goerner. Nie zabrakło wielkich indywidualności ostatniego konkursu Chopinowskiego: Yulianny Avdeevej, Evgenija Bozhanova, Daniila Trifonova (który w ostatnich miesiącach tryumfował także w Tel Awiwie i Moskwie, na festiwalu wystąpił zaś dwukrotnie), François Dumonta, jak również Pawła Wakarecego, Leonory Armellini i Irene Veneziano. Triumfatorka konkursu Yulianna Avdeeva wystąpiła z recitalem na instrumencie współczesnym, a na fortepianie historycznym zagrała ze słynną brytyjską Orkiestrą Wieku Oświecenia, wykonując oba koncerty Chopina.

Obok recitali, koncertów symfonicznych i oratoryjnych odbyły się wspaniałe koncerty kameralne,  w tym specjalny koncert z muzyką polską. W festiwalu udział po raz kolejny wzięła Martha Argerich, której występ okazał się prawdzią sensacją: artystka zagrała Kwintet fortepianowy f-moll Juliusza Zarębskiego – utwór, który wykonała po raz pierwszy na swoim tegorocznym festiwalu w Lugano. Na estradzie Filharmonii Narodowej pojawiło się podczas tego wieczoru jednocześnie czterech zwycięzców konkursów muzycznych dla pianistów i skrzypków: konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (Bartłomiej Nizioł, Agata Szymczewska), Konkursu Busoniego (Lilya Zilberstein) i Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina (Martha Argerich).

Festiwal tradycyjnie już gościł znakomite orkiestry i chóry: Orchestre des Champs-Elysées, Orchestra of the Age of Enlightenment (Orkiestra Wieku Oświecenia), Rosyjska Orkiestra Narodowa i Sinfonia Varsovia, Collegium Vocale Gent & Accademia Chigiana Siena oraz Camerata Silesia. W gronie dyrygentów wystąpili światowej klasy muzycy: Philippe Herreweghe, Vladimir Jurowski, Mikhail Pletnev, Jacek Kaspszyk, Augustin Dumay i Howard Shelley (dwaj ostatni również w charakterze solistów).

Po raz kolejny można było usłyszeć ulubieńca festiwalowej publiczności Jana Lisieckiego, 16-letniego pianisty, którego międzynarodowy sukces rozpoczął się właśnie na festiwalu „Chopin i jego Europa”. Płyta z rejestracją obu koncertów Chopina, które wykonał w Warszawie, zyskała szeroki rozgłos i uznanie światowej krytyki, owocując m.in. kontraktem młodego artysty z firmą Deutsche Grammophon.

Tegorocznymi debiutami festiwalowe były występy Khatii Buniatishvili i Michała Szymanowskiego. Niezwykłą atrakcą był także recital pieśni w wykonaniu Dorothee Mields i Nelsona Goernera, którzy promowali wspólną płytę nagraną w serii The Real Chopin.

Rok 2011 jest Rokiem Franciszka Liszta, Ignacego Jana Paderewskiego i Gustawa Mahlera. Jest to także rok, w którym Polska przejęła od Węgier prezydencję w Unii Europejskiej. Osią programową siódmej edycji Festiwalu były wielowątkowe relacje dwóch wielkich romantyków: patrona festiwalu i o rok młodszego Węgra Franciszka Liszta, których łączyła przyjaźń, choć w wymiarze twórczym znajdowali się na antypodach ówczesnej artystycznej Europy. Sam Liszt rozdarty był skrajnymi przeciwieństwami: usłyszeć można było elementy gwiazdorskiej wirtuozerii jego dzieł, jak również muzykę pełną metafizycznej zadumy i religijnego uniesienia.

Tradycyjnie ważne miejsce w programie Festiwalu zajęło wykonawstwo historyczne. W tym roku pianiści mieli do dyspozycji cztery, nie zaś jak dotychczas, trzy fortepiany historyczne: zbiory Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina wzbogacone zostały o unikalny fortepian Erard z 1838 roku. W oryginalnym brzmieniu po raz pierwszy w Polsce zabrzmiała muzyka Brahmsa, Liszta i Noskowskiego.

Festiwal zakończył szczególny koncert, będący gestem solidarności z Japonią: 1 września w Bazylice św. Krzyża zaprezentowana została niezwykła Via Crucis F. Liszta w wykonaniu Janusza Olejniczaka i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, oraz dwa utwory Toru Takemitsu w wykonaniu Akane Sakai i Jakuba Waszczeniuka.

Stanisław Leszczyński
Dyrektor Festiwalu 


ODWIEDŹ
STRONY: