O Fesitwalu O Fesitwalu

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”
15-31 sierpnia 2008 roku

„Program IV Festiwalu Chopin i jego Europa - rozciągający się od Mozarta po kompozytorów naszych czasów - tak jest pomyślany i realizowany, aby dać nam odczuć muzyczne dziedzictwo romantyzmu, ukazując je w wybranych zbliżeniach”. (Bohdan Pociej, fragment z książki programowej festiwalu).

Zbliżeniem oczywiście najważniejszym będzie muzyka patrona festiwalu, ale podtytuł „od Pogorelicia do Czajkowskiego” nawiązuje zarówno do postaci wielkiego Piotra Czajkowskiego jak i do nazwiska wybitnego, choć zapomnianego polskiego pianisty i kompozytora, zmarłego w 1982 w wieku 47 lat, Andrzeja Czajkowskiego. Artysta zostanie przypomniany premierowym wykonaniem II Koncertu fortepianowego, skomponowanego w 1975 roku, który przed laty po raz pierwszy w Londynie wykonał Radu Lupu.

Tak, jak w poprzednich latach, tak i w tym roku usłyszymy wielkie sławy światowej pianistyki. Będą to - Ivo Pogorelić, Grigory Sokolov, Dang Thai Son, Olli Mustonen, Kevin Kenner, Howard Shelley, Dina Yoffe, Michie Koyama, Piers Lane, Alexei LubimovYevgeny Sudbin, Yulianna Avdeeva, Kristian Bezuidenhout, Sergio Tiempo, Marcus Groh, Alexander Melnikov, Katia Skanavi, Philippe Giusiano, François-Frédéric Guy, Wendy Chen oraz Gilles Vonsattel. Wśród polskich pianistów wystąpią: Janusz Olejniczak (trzykrotnie!), Maciej Grzybowski, Piotr Różański oraz Jan Lisiecki. Usłyszymy także skrzypaczkę Isabelle Faust, flecistę Martina Sandhoffa oraz Andreasa Schmidta (bas-baryton), zapamiętanego z wielkiej kreacji w nagraniu płytowym Don Giovanniego pod Rogerem Norringtonem.

Coraz więcej pianistów decyduje się zagrać na instrumentach z epoki. W tym roku, poza Kristianem Bezuidenhoutem uczynią to Nikolai Demidenko, Dina Yoffe, Janusz Olejniczak, Alexander Melnikov, Kevin Kenner i Alexei Lubimov.
W przypadku tego ostatniego pianisty usłyszymy instrument Jacoba Weimesa z 1809 roku, który można było zobaczyć i usłyszeć w filmie "Amadeus" Miloša Formana.

Tradycyjnie już w festiwalu uczestniczyć będą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka i Howarda Shelleya, Orkiestra Filharmonii Narodowej prowadzona przez Antoniego Wita oraz Orkiestra XVIII Wieku, grająca na instrumentach z epoki pod dyrekcją Fransa Brüggena.

Pianiści grać będą na fortepianach:

  • Steinway (2000, 2006)
  • Yamaha (2005, 2008)
  • Erard (1849)
  • Pleyel (1848)
  • Graf (kopia instrumentu z ok. 1819)
  • Jacob Weimes (1807)

ODWIEDŹ
STRONY: