O Festiwalu O Festiwalu

III Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa
„Wokół Wielkiego Romantyzmu Od Mozarta do Tomasza Stańki”
(15-31 sierpnia 2007 roku)

W sierpniu tego roku odbyła się trzecia edycja Festiwalu „Chopin i jego Europa” opatrzona podtytułem Wokół Wielkiego Romantyzmu pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Festiwal był współorganizowany z Programem 2 Polskiego Radia, a także we współpracy z Filharmonią Narodową i Teatrem Wielkim-Operą Narodową. Między 15 a 31 sierpnia zaplanowanych zostało 17 koncertów w tym 8 koncertów symfonicznych, 9 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych.

Wzięło w nim udział ogółem ponad 200 wykonawców, m.in. orkiestry:
Orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Concerto Köln, Orkiestra XVIII Wieku, dyrygenci:  Antoni Wit, Jacek Kaspszyk, Tadaaki Otaka, Frans Brüggen, wybitni artyści: Nelson Freire, Stanisław Bunin, Peter Donohoe, Lilya Zilberstein, Ewa Pobłocka, Kevin Kenner, Roland Pöntinen, Christian Tetzlaff oraz uznani młodzi pianiści: George Emmanuel Lazaridis i Gilles Vonsattel (obaj po raz pierwszy w Polsce) oraz Hinrich Alpers - wszyscy są laureatami wielu prestiżowych konkursów pianistycznych. Ponadto odbył się koncert wykraczający poza formułę muzyki klasycznej, do udziału w którym zaproszony został Makoto Ozone - wybitny pianista japoński (debiutował w Polsce w poprzedniej edycji festiwalu) i Tomasz Stańko. Podczas dwóch koncertów festiwalu zostały zaprezentowane publikacje fonograficzne Instytutu z nagraniami Chopina na instrumentach historycznych, w wykonaniu Colleen Ka Ling, Wojciecha Świtały i Tatiany Shebanovej.
Koncerty festiwalowe odbywały się w najważniejszych miejscach koncertowych stolicy: Filharmonii Narodowej i Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Wszystkie koncerty zostały zarejestrowane i za pośrednictwem Polskiego Radia dotrą do wielu melomanów w całej Europie, podobnie do poprzedniej edycji, którą wysłuchało ok. 10 milionów słuchaczy.

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Stanisław Leszczyński.

FORTEPIANY:

  • Steinway (2000, 2006)
  • Erard (1849)
  • Pleyel (1848)
  • Graf (c. 1819 kopia)

ODWIEDŹ
STRONY: