X Festiwal Chopin i jego Europa X Festiwal Chopin i jego Europa

X Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA
Od Chopina i Griega do Panufnika
15-31 sierpnia 2014 roku

Organizatorzy:

  • NARODOWY INSTYTUT FRYDERYKA CHOPINA
  • POLSKIE RADIO Program 2
  • MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA
Partnerzy:
  • FILHARMONIA NARODOWA
  • TEATR WIELKI-OPERA NARODOWA

Ponad 30 koncertów: recitale, koncerty kameralne, koncerty symfoniczne, jazzowy, opera, muzyka polska od Chopina do współczesności, muzyka norweska od Tellefsena i Griega do Nordheima, muzyka romantyczna, Koncert Griega w oryginalnym brzmieniu, przeboje muzyki klasycznej, wielcy wykonawcy, debiuty

Dejan Lazić, Maria João Pires, Dang Thai Son, Andreas Staier, Piotr Anderszewski, Peter Jablonski, Alexander Melnikov, Alexey Zuev, Tobias Koch, Martha Argerich, Jorge Luís Prats, Inon Barnatan, Raffaela Milanesi, Stephen Isserlis, Dénes Várjon, Jan Lisiecki, Janusz Olejniczak, Szábolcs Esztényi, Eugene Indjic, Tomasz Stańko, Soyoung Yoon, Nelson Goerner, Hana Blažiková, Olli Mustonen, Yulianna Avdeeva, Clare Hammond, Xavier de Maistre, Aleksandra Kuls, Katarzyna Gołofit, Sarah Louvion, Erzhan Kulibaev, Marcin Zdunik, Andrzej Bauer

Belcea Quartet, Apollon Musagète Quartet, Orkiestra XVIII Wieku, Trondheim Symfoniorkester, Sinfonia Varsovia, Concerto Köln, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, Collegium 1704

Frans Brűggen, Ed Spanjaard, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Marek Moś, Michael Güttler, Krzysztof Urbański, Václav Luks

FORTEPIANY: Erard (1838, 1849), Pleyel (1848, 1856), Graf (kopia instrument z ok. 1819), Steinway (2006), Yamaha  CFX, Bösendorfer 280

Dyrektor Artystyczny: STANISŁAW LESZCZYŃSKI

 

PROGRAM

Piątek, 15 sierpnia, g. 20 Inauguracyjny koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

POLSKA I NORWEGIA W MUZYCE

Alexander Melnikov* (fortepian)
Peter Jablonski** (fortepian)
Dejan Lazić*** (fortepian)

Trondheim Symfoniorkester
Krzysztof Urbański (dyrygent)

w programie:

Wojciech Kilar: Krzesany
Thomas Tellefsen: II Koncert fortepianowy f-moll op. 15*
Karol Szymanowski: IV Symfonia - Symphonie concertante op. 60**
Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy f-moll op. 21***

 

Sobota, 16 sierpnia, g. 17 Recital fortepianowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

POLSKA I SKANDYNAWSKA MUZYKA FORTEPIANOWA XIX w.

Tobias Koch (fortepiany historyczne)

w programie: m.in. Fryderyk Chopin, Maria Szymanowska, Thomas Tellefsen, Edvard Grieg

Sobota, 16 sierpnia, g. 20 Koncert Jazzowy
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Tomasz Stańko i jego norwescy przyjaciele Chopinowi

 

Niedziela, 17 sierpnia, g. 20 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

POLSKA I SKANDYNAWSKA MUZYKA SYMFONICZNA

Jan Lisiecki (fortepian)

Trondheim Symfoniorkester
Krzysztof Urbański (dyrygent)

w programie:

Edvard Grieg: I Suita Peer Gynt op. 46
Edvard Grieg: Koncert fortepianowy a-moll op. 16
Witold Lutosławski: Koncert na orkiestrę

 

Poniedziałek, 18 sierpnia, g. 17 Koncert kameralny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

W KRĘGU CHOPINA

Stephen Isserlis (wiolonczela)
Dénes Várjon (fortepian)

w programie:

Johann Nepomuk Hummel: Variations a la Monferrina na wiolonczelę i fortepian op. 54
Joseph Merk:

  • Air final (Ah! non giunge) z opery Sonnambula Belliniego w aranżacji na wiolonczelę i fortepian op. 37
  • Polonez F-dur op. 24

Fryderyk Chopin: Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3
George Onslow: Sonata c-moll na wiolonczelę i fortepian op. 16
Auguste Franchomme: Nokturn
Fryderyk Chopin: Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65

 

Poniedziałek, 18 sierpnia, g. 20 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

DWA RAZY TEN SAM BRAHMS

Dejan Lazić (fortepian)
Soyoung Yoon (skrzypce)

Trondheim Symfoniorkester
Krzysztof Urbański (dyrygent)

w programie:

Johannes Brahms: Koncert skrzypcowy D-dur op. 77
Johannes Brahms/Dejan Lazić: Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 w wersji fortepianowej

 

Wtorek, 19 sierpnia, g. 17 Koncert kameralny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

MAZUREK - POLSKO-NORWESKIE POWIĄZANIA

Orkiestra Marii Pomianowskiej - LutoSłowianie

Wtorek, 19 sierpnia, g. 20 Recital fortepianowy
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Jorge Luis Prats

w programie:

Fryderyk Chopin: Sonata h-moll op. 58
Fryderyk Chopin: Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Edvard Grieg/Leopold Godowsky: Holberg Suite

 

Środa, 20 sierpnia, g. 17 Nadzwyczajny recital wokalny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Hana Blažiková (sopran)
Andreas Staier (fortepian historyczny)

w programie:

Fryderyk Chopin, Edvard Grieg, Antonín Dvořák, Franz Schubert

Promocja płyty Hanny Blazikovej z kompletem Pieśni Chopina - wydawnictwo Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Środa, 20 sierpnia, g. 20 WŁOSKIE BEL CANTO
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

POMIĘDZY WYOBRAŹNIĄ A RZECZYWISTOŚCIĄ

Raffaella Milanesi (sopran)
Collegium 1704
Václav Luks (dyrygent)

w programie:

arie z oper Tommaso Traetty, Gaetano Donizettiego, Vincenzo Belliniego, Gioacchino Rossiniego

Otto Nicolai: Fantazja na temat Normy Belliniego na fortepian i orkiestrę op. 25

 

Czwartek, 21 sierpnia, g. 17 Duet fortepianowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Peter Jablonski, Patrick Jablonski

w programie:

Thomas Tellefsen: Sonata na dwa fortepiany op. 41
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata C-dur KV 545 w opracowaniu Griega na dwa fortepiany
Igor Strawiński: Święto wiosny (wersja na dwa fortepiany)

 

Czwartek, 21 sierpnia, g. 20 Recital fortepianowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

MUZYKA PÓŁNOCY

Olli Mustonen

w programie:

Jean Sibelius, Edvard Grieg, Aleksander Skriabin

 

Piątek, 22 sierpnia, g. 17 Recital fortepianowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

ZWYCIĘZCY KONKURSÓW CHOPINOWSKICH

Yulianna Avdeeva

w programie:

 m.in. Fryderyk Chopin: 24 Preludia op. 28

Piątek, 22 sierpnia, g. 20 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

OPERA W MUZYCE FORTEPIANOWEJ

Alexander Melnikov* (fortepian historyczny)
Tobias Koch** (fortepian historyczny)

Concerto Köln
Michael Güttler (dyrygent)

w programie:

Carl Maria Weber: Uwertura do opery Euryanthe
Thomas Tellefsen: II Koncert fortepianowy f-moll op. 15*
Józef Krogulski: Koncert fortepianowy E-dur**

 

Sobota, 23 sierpnia, g. 17 Koncert kameralny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

TRZY OBLICZA MUZYKI KAMERALNEJ

Nelson Goerner (fortepian)
Lena Neudauer (skrzypce)
Erzhan Kulibaev (skrzypce)
Katarzyna Budnik-Gałązka (altówka)
Marcin Zdunik (wiolonczela)
Jerzy Dybał (kontrabas)

w programie:

Andrzej Panufnik: Sekstet Train of Thoughts
Józef Krogulski: Oktet op. 6
Franz Schubert: Oktet F-dur D. 803

 

Sobota, 23 sierpnia, g. 20 Nadzwyczajny recital dwufortepianowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Andreas Staier (fortepian historyczny)
Tobias Koch (fortepian historyczny)

w programie:

Robert Schumann, Johann Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Ignacy Moszeles,

Jan Ladislav Dussek: La Morte di Maria Antoinetta regina di Francia

 

Niedziela, 24 sierpnia, g. 20 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Andreas Staier (fortepian historyczny)

Concerto Köln
Michael Güttler (dyrygent)

w programie:

Ludvig van Beethoven: Uwertura Namensfeier op. 115 (dedykowana Antoniemu Radziwiłłowi)
Jan Ladislav Dussek: Koncert fortepianowy g-moll op. 49
Ludvig van Beethoven: Symfonia B-dur op. 60

 

Poniedziałek, 25 sierpnia, g. 17 Recital fortepianowy
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej

Clare Hammond

w programie:

Johann Sebastian Bach: Koncert włoski F-dur BWV 971
Jean Sibelius: Drzewa op. 75
Aleksander Skriabin: Preludium i Nokturn na lewą rękę op. 9
Dinu Lipatti: Sonatina na lewą rękę
Fryderyk Chopin: Etiudy op. 25
Andrzej Panufnik: Twelve Miniature Studies (Nr 7-12)

Poniedziałek, 25 sierpnia, g. 20 Nadzwyczajny koncert kameralny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

WIELKIE POWROTY (1)

Piotr Anderszewski (fortepian)

Belcea Quartet

w programie:

Ludwig van Beethoven: Kwartet smyczkowy F-dur op. 59 nr 1
Antonín Dvořák: Kwinet fortepianowy

 

Wtorek, 26 sierpnia, g. 17 Nadzwyczajny koncert kameralny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

WIELKIE POWROTY (2)

Piotr Anderszewski (fortepian)

Belcea Quartet

w programie:

m.in. Franz Schubert

Wtorek, 26 sierpnia, g. 20 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

STRAUSS, NORDHEIM, PANUFNIK I PROKOFIEW

Robert Cohen (wiolonczela)
Katarzyna Gołofit* (fortepian)
Martha Argerich** (fortepian)

Orkiestra Filharmonii Narodowej
Jacek Kaspszyk (dyrygent)

w programie:

Richard Strauss: Till Eulenspiegel op. 28
Arne Nordheim: Koncert wiolonczelowy
Andrzej Panufnik: Koncert fortepianowy*
Siergiej Prokofiew: III Koncert fortepianowy C-dur op. 26

 

Środa, 27 sierpnia, g. 17 Recital harfowy
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
PRAWIE JAK PIANOFORTE

Xavier de Maistre

w programie:

Parish Alvars: Mandoline
Giovanni Battista Pescetti: Sonata c-moll
Ferenc Liszt: Die Nachtigall
Francisco Tárrega: Recuerdos de la Alhambra
Gabriel Fauré: Impromptu
Enrique Granados: Valses poéticos
André Caplet: 2 Divertissements
Bedřich Smetana: Vltava

Środa, 27 sierpnia, g. 20 Koncert symfoniczny
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

ANDRZEJ PANUFNIK NIEPOWTARZALNY

Aleksandra Kuls (skrzypce)

Sinfonia Varsovia
Jerzy Maksymiuk (dyrygent)

w programie:

Andrzej Panufnik: X Symfonia
Andrzej Panufnik: Koncert skrzypcowy
Andrzej Panufnik: Arbor cosmica

 

Czwartek, 28 sierpnia, g. 19 Koncert symfoniczny
Scena Teatru Wiekiego-Opery Narodowej

FLET, HARFA I WIOLONCZELA - MOZART I PANUFNIK

Sarah Louvion (flet)
Xavier de Maistre (harfa)
Andrzej Bauer (wiolonczela)

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś (dyrygent)

w programie:

Andrzej Panufnik: Sinfonia concertante na flet, harfę i orkiestrę smyczkową
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert C-dur na flet, harfę i orkiestrę KV 299
Andrzej Panufnik: Koncert wiolonczelowy

Czwartek,  28 sierpnia, g. 22 Koncert kameralny
Bazylika św. Krzyża

PRZED SERCEM CHOPINA

Apollon Musagète Quartet
Szábolcs Esztényi (fortepian historyczny)

w programie:

Fryderyk Chopin/ Szábolcs Esztényi: Preludium e-moll improwizowane
Andrzej Panufnik:
String Quartet No. 1
Andrzej Panufnik:
String Quartet No. 2 Messages
Andrzej Panufnik:
String Quartet No. 3 Wycinanki [Papercuts]
Henryk Mikołaj Górecki: I Kwartet smyczkowy Już się zmierzcha op. 62

Piątek, 29 sierpnia, g. 18 Koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

XVIII WIEK FRYDERYKOWI CHOPINOWI (1)

Nelson Goerner* (fortepian historyczny)
Alexey Zuev** (fortepian historyczny)

Orkiestra XVIII Wieku
Frans Brüggen (dyrygent)

w programie m.in.:

Ludwig van Beethoven: II Koncert fortepianowy B-dur op. 19
Edvard Grieg: Koncert fortepianowy a-moll op. 16 (pierwsze w Polsce wykonanie na instrumentach z epoki)

Piątek, 29 sierpnia, g. 21 Nadzwyczajny recital fortepianowy
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

NOKTURN

Maria João Pires

w programie:

Nokturny Fryderyka Chopina (wybór)

Piątek, 29 sierpnia, g. 23 Nadzwyczajny koncert kameralny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

Apollon Musagète Quartet
Martha Argerich (fortepian)

Program w trakcie ustalania

 

Sobota, 30 sierpnia, g. 12
W 100 ROCZNICĘ URODZIN WITOLDA MAŁCUŻYŃSKIEGO

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskieo

Recital fortepianowy dwóch najwybitniejszych wychowanków Witolda Małcużyńskiego: Eugene'a Indjica i Janusza Olejniczaka

w programie:

Fryderyk Chopin, Johannes Brahms, Witold Lutosławski

Sobota, 30 sierpnia, g. 17 Recital fortepianowy
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej

TELLEFSEN I CHOPIN

François Dumont

w programie:

Thomas Tellefsen: 3 Feuillets d'album op. 16
Ballade c-moll op. 28
Fryderyk Chopin: Ballada F-dur op. 38
Thomas Tellefsen: Nocturne F-dur op. 2
Thomas Tellefsen: Tarantelle Es-dur op. 6
Fryderyk Chopin: Ballada As-dur op. 47
Fryderyk Chopin: Ballada g-moll op. 23
Thomas Tellefsen: Nocturne Ges-dur op. 39
Thomas Tellefsen: Nocturne B-dur op. 17
Fryderyk Chopin: Ballada f-moll op. 52

Sobota, 30 sierpnia, g. 20 Opera w wersji koncertowej
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

COSI FAN TUTTE

Lenneke Ruiten, Fiordiligi
Rosanne van Sandwijk, Dorabella
Ilse Eerens, Despina
Anders Dahlin, Ferrando
André Morsch, Guglielmo
Andrew Schroeder, Don Alfonso

Orkiestra XVIII Wieku
Ed Spanjaard (dyrygent)

w programie:

Wolfgang Amadeus Mozart: Cosi fan tutte (wersja koncertowa po raz pierwszy w Polsce na instrumentach z epoki)

 

Niedziela, 31 sierpnia, g. 17 Recital fortepianowy
Sala Kameralna Filharmonii Narodowej

DEBIUTY

Inon Barnatan

w programie:

César Franck: Preludium, Chorał i Fuga
Fryderyk Chopin: Scherzo E-dur op. 54
Samuel Barber: Sonata es-moll op. 26
Franz Schubert: Sonata A-dur  D. 959

Niedziela, 31 sierpnia, g. 20 Finałowy koncert symfoniczny
Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej

XVIII WIEK FRYDERYKOWI CHOPINOWI (2)

Nelson Goerner* (fortepian historyczny)
Dang Thai Son** (fortepian historyczny)

Orkiestra XVIII Wieku
Frans Brüggen (dyrygent)

w programie:

Prezentacja filmu: Orkiestra XVIII Wieku i Frans Brüggen (Producent: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)
Ludwig van Beethoven: Koncert fortepianowy Es-dur op. 73*
Fryderyk Chopin: Koncert fortepianowy e-moll op. 11**

 

Organizatorzy zastrzegają sobie zmiany w programie.
WERSJA ROBOCZA 27.02.2014 r.


ODWIEDŹ
STRONY: