POLSKA CHOPINA POLSKA CHOPINA

Kalisz Kalisz

Fryderyk Chopin miał sposobność obserwowania postępów w rozbudowie Kalisza, gdyż gościł tu przejazdem sześć razy (tyle jego wizyt można udokumentować): w końcu lipca i w połowie września 1826 r. (podróż do Dusznik), w pierwszym tygodniu września 1829 roku (powrót z wyprawy wiedeńskiej), 21-22 października i 7 listopada 1829 roku podróż do Strzyżewa i Antonina); bawił również od wieczora 3 listopada do 5 listopada 1830 roku (postój przed wojażem za granicą, z którego już nie powrócił do kraju) - tak najkrócej można by - za Henrykiem F. Nowaczykiem[1]- wymienić jednym tchem wszystkie pobyty kompozytora w tym mieście.

  • Fryderyk co najmniej dwa razy spędził w Kaliszu więcej czasu, niż niezbędne dla wypoczynku podczas podróży, minimum. Na pewno, wracając z wesołą kompanią z Wiednia, Chopin odwiedził wraz z kolegami doktora Adama Bogumiła Helbicha. Wśród przyjaciół, towarzyszących mu w drodze, znajdowali się Ignacy Maciejowski i Alfons Brandt. To właśnie z lekarską rodziną Brandtów był blisko związany doktor Helbich. W Kaliszu młodzieńcy znaleźli się 2 września 1829 r. i udali się prosto do domu Helbicha z myślą o noclegu. Planowana przerwa w podróżowaniu nie trwała jednak długo, ponieważ gospodarz właśnie wybierał się na wesele do Żychlina. Z pewnością nie mieli żalu do doktora, że zamiast odpoczynku po trudach drogi, zaproponował im nowe atrakcje - wyjazd razem z nim.
  • Drugi epizod kaliski miał miejsce na początku listopada 1829 r., kiedy to w drodze powrotnej z Antonina Fryderyk zatrzymał się w Kaliszu: Wracając byłem w Kaliszu na jednym wieczorze gdzie była Pani Łączyńska i Panna Biernacka. Wyciągnęła mię do tańca, musiałem mazura tańczyć i to z ładniejszą jeszcze Panną od niej, a przynajmniej równie piękną. [...] Byłem w Kaliszu tylko jeden dzień - pisał w liście do Tytusa Woyciechowskiego w Poturzynie[2] 

Kalisz położony jest na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad rzeką Prosną. Należy do najstarszych miast w Polsce; jest drugim co do wielkości, po Poznaniu, miastem w Wielkopolsce.


[1] H. F. Nowaczyk, 'Podróż Ludwiki Chopinówny do wód Szlązkich w 1826 roku', 31.
[2] KCh, i, 113.