POLSKA CHOPINA POLSKA CHOPINA

Warszawa: Kawiarnie

Warszawa: Kawiarnie Warszawa: Kawiarnie

Przy ulicy Miodowej, oprócz licznych księgarń i sklepów z instrumentami muzycznymi, znajdowały się także chętnie przez Chopina odwiedzane kawiarnie. Naprzeciw składu Brzeziny, w Pałacu Teppera przy Miodowej (nr hip. 495) w latach 1826-30 mieściła się kawiarnia "Pod Kopciuszkiem". Był to lokal pełniący funkcję kawiarni teatralnej. W tym gustownie urządzonym wnętrzu, przy doskonałej kawie gromadziła się starsza generacja artystów, m.in. Ludwik Osiński i Karol Kurpiński. W prowadzonych tu dyskusjach o sztuce dominowały idee hołdujące klasycyzmowi i tragedii francuskiej.

  • Na półpiętrze tegoż pałacu znajdowała się kawiarnia "Dziurka". Wśród jej stałych klientów przeważała młodzież, głównie literaci-romantycy zafascynowani Goethem, Schillerem i Mickiewiczem. Chopin przebywał tu w towarzystwie Maurycego Mochnackiego, Bohdana Zaleskiego, Antoniego Edwarda Odyńca.
  • Innym lokalem w tej okolicy była funkcjonująca do czasów obecnych, choć przepełniona innym już klimatem, "Honoratka" - wówczas kawiarnia Honoraty Zimermanowej na rogu ulic Miodowej i Kapitulnej, w oficynie starego Pałacu Zadzikowskiego (Pałacu Chodkiewicza).
  • Usytuowana nieopodal Poczty Saskiej przy ulicy Koziej (nr hip. 626) kawiarnia "Pani Brzezińska" (zwana także "U Brzezińskiej") była z racji swej świetnej lokalizacji jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Chopin pojawiał się tu niemal codziennie.