POLSKA CHOPINA POLSKA CHOPINA

Warszawa: Teatr Narodowy

Warszawa: Teatr Narodowy Warszawa: Teatr Narodowy

Budynek teatru według projektu Bonawentury Solariego stanął w 1779 r. przy Placu Krasińskich, naprzeciwko Pałacu Krasińskich, zwanego też Pałacem Rzeczypospolitej. Powstał z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który zadanie zorganizowania placówki i wszelkie uprawnienia związane z działalnością zespołu powierzył Franciszkowi Ryxowi, swemu zaufanemu kamerdynerowi. Pierwsze przedstawienie odbyło się 7 września tegoż roku. Teatr był największą i najważniejszą sceną narodową, działał do 1833 r., kiedy to został przeniesiony do nowego budynku na Marywilu - przy dzisiejszym Placu Teatralnym.

Wśród najwybitniejszych twórców, którzy w tym okresie przyczynili się do rozwoju sceny narodowej, byli Wojciech Bogusławski, Józef Elsner i Karol Kurpiński. Wszyscy trzej przywiązywali wielką wagę do poziomu i różnorodności prezentacji teatralnych, byli kreatorami ważnej części polskiego repertuaru operowego, mieli też decydujący wpływ na angażowanie zespołu artystów - najlepszych aktorów i muzyków Warszawy.

Zapewne żadne z wydarzeń artystycznych lat dwudziestych XIX w. nie umknęło uwadze młodego Chopina, który miał okazję podziwiać kunszt wielu polskich i zagranicznych wirtuozów, takich jak: Maria Szymanowska, Johann Nepomuk Hummel, Stephen Heller, Niccolò Paganini, Karol Lipiński, Henrietta Sontag. Na deskach sceny narodowej odbywały się również występy jego przyjaciół i kolegów
z konserwatorium, m.in. Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego. Teatr był miejscem, w którym na spektaklach i próbach regularnie spotykał Konstancję Gładkowską. Pierwszy wielki, publiczny koncert Chopina w Warszawie odbył się 17 marca 1830 r. właśnie w Teatrze Narodowym: 'Dopełnionem zostanie powszechne życzenie Lubowników muzyki; JP. Szopę (Chopin) tak sprawiedliwie wielbiony, którego talent znawcy równaią z najpierwszemi Wirtuozami; w krótce w Teatrze Narodowym da Koncert na fortepjanie wykonywaiąc dzieła własnego utworu.' [1]

Repertuar obejmował kompozycje Chopina, m.in. Koncert f-moll op. 21 i Fantazję A-dur op. 13 na tematy polskie, wykonane z akompaniamentem orkiestry pod dyrekcją Karola Kurpińskiego. Kolejny występ, z podobnym repertuarem, miał miejsce kilka dni później - 22 marca 1830 r., a pożegnalny, ostatni koncert Chopina w Polsce odbył się w dniu 11 października 1830 r. Każdy z recitali młodego wirtuoza gromadził w sali teatru kilkaset osób.


[1] "Kurier Warszawski" z 8 marca 1830 r. nr 65

Galeria fotografii »
 
mini mini
mini mini