POLSKA CHOPINA POLSKA CHOPINA

Warszawa: Łazienki Królewskie

Warszawa: Łazienki Królewskie Warszawa: Łazienki Królewskie

W 1766 r. Stanisław August kupił Łazienki z przeznaczeniem na letnią siedzibę królewską. Za czasów Chopina, w 1817 r., kompleks przeszedł na własność cara Aleksandra I. Park w okolicach pobliskiego Belwederu, do lat dwudziestych XIX w. zamknięty dla mieszkańców Warszawy, mógł być miejscem zabaw faworyzowanego ze względu na swój talent, młodego Fryderyka z Pawełkiem [1] i Moriolką [2].

Łazienki Królewskie stanowią zespół pałacowo-ogrodowy położony na terenie Ujazdowa, zajmujący obszar blisko 80 hektarów. Nazwa parku wywodzi się od barokowego pawilonu kąpielowego zwanego Łazienkami. Była to pierwsza budowla na tym terenie, wzniesiona w drugiej połowie XVII w. Usytuowany na wyspie otoczonej kanałami, bogato zdobiony pawilon, zbudowany został przez Tylmana z Gameren dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, właściciela Ujazdowa.

W drugiej połowie XVIII w. posiadłość stała się własnością króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Z tego okresu pochodzi cały zespół budowli, m.in. Stara Pomarańczarnia, Biały Domek, amfiteatr na wyspie, Pałac Myślewicki. W 1772 r. rozpoczęto prace mające na celu przekształcenie pawilonu Łazienek w letnią rezydencję króla. Wiązało się to z koniecznością przeprowadzenia gruntownych zmian elewacji budynku, któremu ostatecznie nadano charakter klasycystyczny. We wnętrzach zachowano jednak część dawnego wystroju barokowego. Budynek zwany był odtąd Pałacem na Wodzie lub Pałacem na Wyspie. Wszystkie obiekty na terenie Łazienek Królewskich otoczone były szerokimi alejami spacerowymi, całości dopełniały zaś stylowo zaprojektowane ogrody.

W XIX w. na terenie kompleksu łazienkowskiego powstało kilka nowych pawilonów w stylu klasycystycznym. Dokonano także kolejnych zmian w organizacji przestrzennej parku.

W czasie II wojny światowej tylko cudem udało się udaremnić próby wysadzenia budynków. Mimo znacznych zniszczeń, spowodowanych pożarami, możliwe było całkowite odrestaurowanie zabytków Parku Łazienkowskiego i stworzenie ogólnie dostępnego zespołu muzealno-ogrodowego.

Pomnik Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich, dłuta Wacława Szymanowskiego należy do najpiękniejszych i najbardziej znanych w naszym kraju. Został odsłonięty w 1926 r. Usytuowany jest nad sadzawką, w pobliżu głównej bramy Parku Łazienkowskiego, przy Alejach Ujazdowskich. W 1940 r., jako jeden z pierwszych w Warszawie, został zniszczony przez hitlerowców. Stąd napis, jaki dziś widnieje na cokole: Posąg Fryderyka Chopina zburzony i zagrabiony przez Niemców w dniu 31 maja 1940 roku odbuduje Naród. 17-X-1946 r.

Po wojnie, w 1958 r. pomnik wiernie zrekonstruowano i ustawiono na poprzednim miejscu. Autorem projektu otoczenia jest Oskar Sosnowski. Na cokole zostały wyryte także słowa Adama Mickiewicza:

Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało...

Od 1959 r. do dzisiejszego dnia, przy pomniku, od początku maja do końca września, odbywają się niedzielne koncerty chopinowskie.


[1] Pawełek - syn Wielkiego Księcia Konstantego.
[2] Moriolka - czyli Alexandrine de Moriolles, córka francuskiego guwernera, hrabiego de Moriolles, zaprzyjaźnionego z Mikołajem Chopinem.

Galeria fotografii »
 
mini mini
mini mini
mini mini