POLSKA CHOPINA POLSKA CHOPINA

Warszawa: Belweder

Warszawa: Belweder Warszawa: Belweder

Po 1822 r. młody Fryderyk, który zyskał już sławę utalentowanego pianisty, był regularnie zapraszany przez Wielkiego Księcia Konstantego i jego małżonkę, Joannę z Grudzińskich. Podczas wizyt w malowniczo położonym Belwederze nie tylko koncertował, ale także spędzał czas na zabawach w Łazienkach Królewskich.

Belweder położony jest w obrębie Parku Łazienkowskiego. Został zbudowany jeszcze w XVII w., lecz dopiero przebudowa na początku XIX stulecia, dokonana przez Jakuba Kubickiego, nadała mu charakter klasycystyczny. Od 1818 r. był rezydencją Wielkiego Księcia Konstantego.

Obiekt przeszedł na własność państwa polskiego dopiero wraz z odzyskaniem niepodległości. Rezydował w nim marszałek Józef Piłsudski, kilka lat temu upamiętniony okazałym pomnikiem autorstwa Jana Konarskiego, usytuowanym w bezpośrednim sąsiedztwie pałacu. Po śmierci Marszałka, w latach 1935-1939 w Belwederze mieściło się muzeum jego imienia. Szczęśliwie budynek nie został zniszczony podczas II wojny światowej.

Pałac, usytuowany na skraju warszawskich Łazienek, mieści się przy ulicy Belwederskiej 54/56 i jest dziś jedną z siedzib Prezydenta Rzeczypospolitej.


Galeria fotografii »
 
mini mini