POLSKA CHOPINA POLSKA CHOPINA

Warszawa: Ogród Saski

Warszawa: Ogród Saski Warszawa: Ogród Saski

Pierwsze siedem lat życia Fryderyk Chopin spędził w Pałacu Saskim, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego. Z pewnością pani Justyna Chopinowa zabierała do pobliskiego parku Ludwikę i małego Frycka. Znając zamiłowanie Fryderyka do spacerów po mieście można przypuszczać, że kilkanaście lat później wielokrotnie odwiedzał ten piękny zakątek w towarzystwie przyjaciół. Niektórzy biografowie utrzymywali nawet, że przychodził tu z Konstancją Gładkowską, choć we wzmiankach na temat kontaktów Fryderyka z jego pierwszą miłością próżno szukać informacji o takich romantycznych spacerach.

Ogród Saski był częścią "osi saskiej", czyli kompleksu rezydencji i ogrodów królewskich Augusta II Mocnego, projektu zrealizowanego w latach 1713-33 na zlecenie króla przez Jana Krzysztofa Naumanna i Mateusza Daniela Pöppelmanna. Już w 1727 r. Ogrody stały się pierwszym publicznym parkiem Warszawy. Za czasów Chopina zostały przekomponowane przez Jamesa Savage'a w duchu angielskiego parku krajobrazowego.

Dziś Ogród Saski przylega do Placu Piłsudskiego, a także do ulic Andersa, Królewskiej i Fredry. Od strony Placu Piłsudskiego uwagę przykuwa okazała fontanna w kształcie kielicha z 1855 r., zaprojektowana przez Henryka Marconiego. Również według jego projektu w 1854 r. powstał "wodozbiór" - klasycystyczna wieża ciśnień na usypanym wzgórzu. Wokół rosną miłorzęby sprowadzone z Japonii i Chin w XVIII w. Na uwagę zasługują późnobarokowe rzeźby, wykute w piaskowcu, które w latach 1994-98 zostały poddane renowacji. Przy centralnej alei ogrodu, tuż za fontanną znajduje się zegar słoneczny, ufundowany w XIX w. przez Antoniego Magiera (1762-1837) - meteorologa, fizyka i pamiętnikarza. W drugiej połowie XX w. na terenie parku pojawiły się nowe pomniki - Stefana Starzyńskiego (dłuta Ludwiki Nitschowej) i Marii Konopnickiej (dłuta Stanisława Kulona).


Galeria fotografii »
 
mini mini