POLSKA CHOPINA POLSKA CHOPINA

Warszawa: Pałac Saski

Warszawa: Pałac Saski Warszawa: Pałac Saski

We wrześniu 1810 r. rodzina Chopinów przeniosła się na stałe do Warszawy. Ojciec Fryderyka otrzymał wówczas od Samuela Bogumiła Lindego propozycję objęcia posady wykładowcy języka francuskiego w klasach niższych Liceum Warszawskiego. Początkowo Chopinowie zamieszkali przy ul. Krakowskie Przedmieście nr. hip. 411 (obecnie nr 7), gdzie założyli pensję i gdzie urodziła się ich córka, Izabella, a w roku następnym przenieśli się do prawego skrzydła Pałacu Saskiego (Krakowskie Przedmieście nr hip. 413), na drugim piętrze. W budynku tym mieściło się Liceum oraz mieszkania uczących w nim profesorów.

W 1817 r. Pałac, decyzją Wielkiego Księcia Konstantego, przeznaczono na cele wojskowe, a szkoła wraz z mieszkaniami nauczycieli została przeniesiona do Pałacu Kazimierzowskiego.

Na początku XVIII w. August II Mocny zakupił kilka niewielkich pałacyków należących do rodzin Lubomirskich, Sapiehów i Morsztynów, a następnie zlecił rozbudowę i połączenie ich, dzięki czemu powstała okazała budowla, zwana Pałacem Saskim. Po 1797 r. budynek przeszedł na własność rządową. W wyniku przebudowy w pierwszej połowie XIX w. w części środkowej obiektu powstała wielka kolumnada.

Arkada na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, otaczająca płytę Grobu Nieznanego Żołnierza, stanowi jedyny fragment Pałacu Saskiego, ocalały ze zniszczeń II wojny światowej.

Grób Nieznanego Żołnierza pod kolumnadą Pałacu Saskiego istnieje od 1925 r. Początkowo był miejscem pamięci o Polakach - ofiarach walk prowadzonych w latach 1914-18 i 1918-20. W 1925 r. w Grobie uroczyście złożono zwłoki nieznanego żołnierza, wydobyte z Cmentarza Obrońców Lwowa ("Cmentarza Orląt Lwowskich").

Podczas II wojny światowej Pałac Saski i Grób zostały zniszczone. Od 1946 r. okaleczona arkada pałacu stanowi oprawę odbudowanego grobu. Wewnątrz złożono urny z prochami poległych żołnierzy i ziemią pochodzącą z pól bitewnych. Na marmurowej płycie umieszczono stale palący się znicz, a na ścianach kolumn okalających grób - osiemnaście tablic upamiętniających miejsca walki i męczeństwa Polaków, począwszy od bitwy pod Cedynią, skończywszy na II wojnie światowej. Przestrzeń pomiędzy kolumnami od strony Ogrodu Saskiego wypełniono kratami, na których widnieją wizerunki trzech najważniejszych odznaczeń bojowych: Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i Krzyża Grunwaldu. W każdą niedzielę przy grobie odbywa się uroczysta zmiana warty, składa się hołd poległym Polakom.


Galeria fotografii »
 
mini mini