POLSKA CHOPINA POLSKA CHOPINA

Sanniki

Sanniki Sanniki

Lipiec i sierpień 1828 r. Chopin spędził ze swoimi szkolnymi przyjaciółmi, Konstantym Pruszakiem i jego siostrą Olesią, w majątku rodziny Pruszaków w Sannikach. Miejscowość ta położona jest 30 km na północny zachód od Sochaczewa, zatem na trasie, którą Fryderyk przemierzał kilkakrotnie udając się m.in. do Ziemi Dobrzyńskiej. Pięknie położony rozległy majątek należał do Aleksandra Pruszaka, który odziedziczył go w spadku po swym stryju, kasztelanie Tomaszu Pruszaku[1]. Pałac ukryty był między okazałymi starymi drzewami.

W Sannikach Fryderykowi i jego przyjaciołom czas upływał na muzykowaniu, zabawach i spacerach po ocienionym parku, a także na składaniu sąsiedzkich wizyt i wycieczkach po okolicy.

Pruszakowie podejmowali kompozytora w wybudowanym ok. 1793 r. neoklasycystycznym pałacu, który był pierwszą na polskich ziemiach budowlą stylizowaną na włoską willę. Obecnie mieści się tam siedziba Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. To samorządowa instytucja kultury, której organizatorami są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Gmina Sanniki. Jej celem jest ochrona i zachowanie narodowego dziedzictwa kulturowego poprzez promocję twórczości Fryderyka Chopina oraz stworzenie na terenie instytucji warunków do prowadzenia wielokierunkowej działalności kulturowej, a w szczególności twórczej, edukacyjnej, naukowej i artystycznej.

Największymi atrakcjami pałacu, poza jego niewątpliwymi walorami estetycznymi, są: fortepian wyprodukowany przez wytwórnię Antoniego Zakrzewskiego, na którym, wedle tradycji rodziny Pruszaków, grywał sam Chopin, i pochodzące z I połowy XIX w. polichromie, odkryte przez przypadek przy okazji zakończonych niedawno prac rewaloryzacyjnych. Po wyposażeniu wszystkich wnętrz budynku planowane jest ponowne otwarcie Biblioteki im. Mateusza Glińskiego – została zamknięta na czas prac remontowych, Punktu Informacji Turystycznej, Domu Pracy Twórczej dla Artystów i kawiarnio-cukierni, która znajdzie się w wybudowanej w miejsce werandy oranżerii.

Park otaczający pałac także kryje w sobie wiele interesujących rzeczy, jak pomnik Fryderyka Chopina autorstwa Ludwiki Kraskowskiej-Nitschowej czy odkryte niedawno fundamenty XVII-wiecznego dworu, pod którymi, według wszelkiego prawdopodobieństwa, znajdują się pozostałości siedziby książąt mazowieckich z XV w.

Oprócz kultu Chopina, Sanniki wyróżniają się żywotnością kultury ludowej reprezentującej odrębny subregion Mazowsza, zwany gąbińsko-sannickim. Do dzisiaj wykonuje się na tym terenie tradycyjne ozdoby – wycinanki, papierowe kwiaty, pisanki, „pająki”. Co roku, w pierwszą niedzielę czerwca organizowana jest impreza folklorystyczna pod nazwą „Niedziela Sannicka. Kultywowaniu tradycji lokalnych sprzyja Gminny Ośrodek Kultury, który prowadzi edukację regionalną, organizuje wystawy i kiermasze sztuki ludowej.

Przybywając do Sannik, warto odwiedzić gminy sąsiadujące z tą miejscowością – Gąbin, Słubice, Iłów i Kiernozię, choćby ze względu na krajobrazy, stare dęby i wierzby, a także kryte strzechą chaty z XIX w. w pobliskim Lwówku. Niektóre spośród okolicznych miejscowości z pewnością mógł widzieć Chopin podczas swego letniego pobytu w Sannikach, a przemierzając drogę do Szafarni w 1824 i 1825 r. kompozytor jechał przez pobliski Iłów i Gąbin.

Pozostające w obrębie powiatu gostynińskiego Sanniki leżą w odległości 86 km od Warszawy, w woj. mazowieckim.

W okolicy warto zobaczyć:

  • ratusz w Gąbinie
  • pomniki przyrody w Iłowie
  • kościół parafialny pod wezwaniem św. Małgorzaty w Kiernozi

[1] Aleksander Pruszak po swym stryju odziedziczył wspomniane dobra w Sannikach i w Żychlinie, a także posesję (pałacyk, dwór i kamienicę) przy ul. Marszałkowskiej, nr hip. 1372 w Warszawie, "dom Pruszaków", w którym zapewne bywał wielokrotnie Fryderyk.

Sanniki-baner