POLSKA CHOPINA POLSKA CHOPINA

Rościszewo

Rościszewo Rościszewo

Posiadłość w Rościszewie, w której Fryderyk przebywał latem 1827 r. wraz z hrabią Zboińskim, była jednym z przystanków w czasie podróży po Pomorzu. Tam przed wyruszeniem w dalszą drogę udano się na niedzielną mszę do wiejskiego kościoła.

Zachowany do czasów obecnych kościół pod wezwaniem Opieki św. Józefa, wybudowany w latach 1779-81, ufundowany był przez generała Benedykta Jeżewskiego.

Do dziś zachował się osiemnastowieczny parterowy dwór z dwiema oficynami - dawna siedziba rodziny Jeżewskich, właścicieli Rościszewa. Dwór ulegał kilkakrotnym przebudowom w XIX i XX w.

Na terenie Rościszewa i jego okolic znajdują się równinne pola uprawne, las, łąki oraz rzeka Skrwa Prawa, uchodząca z jeziora Skrwileńskiego, będąca siedliskiem bobrów. We wsi, oprócz domów i zabudowań gospodarczych, mieści się szkoła podstawowa i gimnazjum, biblioteka oraz Urząd Gminy.

Miejscowość położona jest 10 km na północ od Sierpca, w woj. mazowieckim.

W Sierpcu warto zobaczyć:

  • Muzeum Wsi Mazowieckiej - skansen o powierzchni 60,5 ha w granicach miasta, nad rzeką Sierpienicą, przy jej ujściu do Skrwy
  • ratusz miejski przy Starym Rynku; obecnie siedziba Muzeum Wsi Mazowieckiej
  • dworek "Kasztelanka"
  • kościół parafialny pod wezwaniem św. Wita, Modesta i Krescencji
  • zabytkowy klasztor sióstr Benedyktynek i kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z gotycką figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem