POLSKA CHOPINA POLSKA CHOPINA

Płock

Płock Płock

Płock był pierwszym miastem, które Chopin zwiedzał podczas planowanej wycieczki do Gdańska w 1827 r. Choć miejscowość nie leżała dokładnie na trasie wyprawy, Fryderyk odwiedził ją ze względu na interesujące go zabytki. Należy przypuszczać, że Ksawery Zboiński z Kowalewa pokazał Chopinowi historyczne centrum miasta.

Zapewne Chopin zwiedzał w Płocku średniowieczne mury zamku z dwiema wieżami oraz pięknie położoną na Wzgórzu Tumskim nad Wisłą katedrę, a w niej Kaplicę Królewską, w której w 1825 r. umieszczono sarkofagi ze szczątkami dwóch władców Polski, Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Niewykluczone, że zainteresowała go zabytkowa dzwonnica, klasztor benedyktynów, kościół Dominikanów, jak również płocka poczta, w której spodziewał się odebrać list od rodziny. Chopin mógł także widzieć nowy płocki ratusz wybudowany w latach 1824-27 według projektu Jakuba Kubickiego.

Bazylika katedralna, wzniesiona w latach 1126-41 przez biskupa Aleksandra z Malonne, przebudowana w okresie renesansu (1531-34) i odrestaurowana w stylu neoromańskim na przełomie 1902-03 r., stanowi bezcenny skarb architektury w Polsce. Przed katedrą wznoszą się mury dawnego klasztoru benedyktyńskiego oraz pozostałości zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego - dwie gotyckie wieże: Zegarowa (XIII-XIV w., pełniąca funkcję dzwonnicy katedralnej) i Szlachecka (XV w.).

Dla krajobrazu uroczego nadwiślańskiego Płocka znamienny jest również neogotycki klasztor Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, wzniesiony w początkach XX w.

Niedawno przeprowadzono przebudowę Starego Rynku i modernizację ratusza, który od momentu powstania do czasów obecnych stanowi siedzibę władz miasta. 


Galeria fotografii »
 
mini mini
mini mini
mini mini
mini