Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Dina Joffe

Dina Joffe

Dina Joffe

*18 XII 1952 Ryga

Laureatka II nagrody IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1975). Dina Joffe naukę gry na fortepianie odbyła w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium Moskiewskim, a następnie w Konserwatorium Moskiewskim (1971-1976) W obu uczelniach muzycznych pedagogiem jej była prof. Wiera Gornostajewa. Po uzyskaniu dyplomu konserwatoryjnego, pianistka swą sztukę wykonawczą doskonaliła u prof. Gornostajewej jako asystentka-stażystka.

W 1967 roku, mając piętnaście lat, odniosła swój pierwszy sukces na forum międzynarodowym, zdobywając II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Radiowym dla Młodych Muzyków „Concertino Praha” w Pradze. Kolejnym jej osiągnięciem artystycznym było otrzymanie II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Roberta Schumanna w Zwickau (1974). Rok później została laureatką II nagrody Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1975).

Działalność koncertową Dina Joffe rozpoczęła podczas studiów. Występowała w krajach Związku Sowieckiego i kilku państwach europejskich, m.in. w Niemczech, Czechosłowacji i Polsce.

W 1978 roku artystka powróciła do rodzinnej Rygi, gdzie podjęła pracę pedagogiczną. W latach dziewięćdziesiątych wraz z rodziną wyemigrowała do Izraela. Od kilku lat mieszka w Niemczech. Jej mężem jest znany skrzypek, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Michał Wajman.

Stanisław Dybowski

 


 

Wg kategorii: