Osoby związane z Chopinem Osoby związane z Chopinem

  • Bibliografia
  • Filmografia
  • Biogram
  • Adres
Elżbieta Głąbówna

Elżbieta Głąbówna

Elżbieta Głąbówna

*16 IV 1944 Kraków

Elżbieta Głąbówna – laureatka VI nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1965). Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w szóstym roku życia w Krakowie. W 1952 r. została uczennicą Haliny Ekierówny, u której kontynuowała naukę w Państwowym Liceum Muzycznym im. F.Chopina w Krakowie. Liceum ukończyła w 1962 r. otrzymując dyplom z wyróżnieniem. W tym samum roku wstąpiła do Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie na studia pianistyczne u prof. Jana Ekiera, które trwały do 1967 r. Będąc studentką III roku Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej wzięła udział w VII Konkursie Chopinowskim w Warszawie (1965), gdzie otrzymała VI nagrodę i tytuł laureata.

Działalność koncertową rozpoczęła podczas studiów, występując na estradach wielu miast polskich (m.in. na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach) oraz biorąc udział w programach Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

W 1968 r., po zamążpójściu, przeniosła się do Szwecji, gdzie koncertowała z orkiestrami symfonicznymi i dawała recitale. Stopniowo jednak ograniczała działalność estradową na rzecz pracy pedagogicznej.

W 1990 roku zamieszkała wraz z rodziną w Nicei, poświęcając się wyłącznie kształceniu młodych pianistów.

Stanisław Dybowski

 

Wg kategorii: